Tatbikatın Hedefi Kim ?

İlginç bir askeri operasyon; sanki Türkiye`ye karşı önlem alır gibiler: Amerika, Kuzey Irak`a `EN GÜÇLÜ SAVUNMA BİRLİKLERİNİ` gönderiyor.

ABD ordusu, bölgedeki 116. Muharebe Tugayı`nı geri çekerken, yerine “ABD ordusunun en güçlü savunma mekanizması” olarak gördüğü 101. Hava Destekli Muhabere Tugayı`nı atadığını açıkladı. Okurlarımıza Cumartesi günü Cumhuriyet bayramı resepsiyonunda Kara Kuvvetleri Komutanı`nın söylediklerini hatırlatmak isteriz. Orgeneral Büyükanıt, hükümetin `gerekirse Kuzey Irak`a gireriz` açıklamasını hatırlatmış ve `şimdi tam zamanı değil mi` diye sormuştu…(31 Ekim 2005 Pazartesi)

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak`ın kuzeyinde nöbet değişimine gidiyor. 2003 Mart ayında ülkedeki rejime yönelik başlattığı askeri harekattan bu yana Kerkük`te 3. kez nöbet değişimi yapan ABD ordusu, bölgede varlığını sürdüren 116. Muharebe Tugayı`nı geri çekerken, yerine “ABD ordusunun en güçlü savunma mekanizması” olarak gördüğü 101. Hava Destekli Muhabere Tugayı`nın atandığı açıklandı.

Harekatın başladığı tarihten bu yana Kerkük`teki ABD birliklerine komuta eden 116. Muharebe Tugay Komutanı General Allen Gerhard, Irak`ta barışı sağlamak için canlarını ortaya koyduklarını açıklarken, demokrasi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti. Gerhard, “Önce Afganistan`da, şimdi de Irak`ta barışın teminatı için varız. Her ne koşulda olursa olsun, Irak`a barış gelecektir. Buradaki tüm etnik gruplardan iyi yönde destek görüyoruz. Bu bizim için sevindirici” şeklinde konuştu.

Görevi 116. Muharebe Tugayı`ndan devralan 101. Hava Destekli Muharebe Tugayı komutanı General David Kery, “Biz general Gerhard`ın yönetimindeki askerlerin yaptığı barış girişimini sürdüreceğiz. Bizim amacımız, Irak`ta ve Kerkük`te barışı sağlamak. Burada her kesimin desteğine ihtiyacımız var. Direnişçilere destek verilmesin, daha ziyade onlara engel olunsun” derken, kentin güvenliği için yerel yetkililerle sık sık temas halinde olacaklarını ve saldırıların önüne geçeceklerini vurguladı. Kery, Irak askeri ve polisinin de desteğine ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Irak`a demokrasi ve barışı getirmek için herkesin mücadele etmesi gerekiyor” diye konuştu.
Toplantının sonunda bir gazetecinin “ABD askeri Kerkük`ten tam olarak ne zaman çıkacak?” şeklindeki soruya ise Kery, “Biz barışın sağlandığını gördüğümüz zaman buradan ayrılacağız. Bizim de eşlerimiz, çocuklarımız var. Onların yanına döneceğiz” diye cevap verdi.
Pentagon yönetimi tarafından geri çekilecek askerlerle, görevi devralan birlik arasında yarın sabah saatlerinde sancak töreni yapılacağı ve 116. Muharebe Tugayı`nın 2 Kasım`da ülkeyi terk edeceği bildirildi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir