Telekomünikasyon da bilgi peşinde

Artan bilişim suçları ve suç örgütlerinin sanal alemi daha fazla kullanması nedeniyle geçen ay Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nin Türkiye genelinde servis sağlayıcı olarak çalışan 30 şirkete, 03 Ekim 2006 tarihinde ’Gizli’ ibareli bir yazı göndererek tüm kullanıcıların bilgilerini istemesinin ardından aynı talep Telekomünikasyon Kurumu İletişim Başkanı Fethi Şimşek’in imzasıyla tekrarlandı.

30 servis sağlayıcı şirkete gönderilen yazıda 5397 sayılı kanuna atıfta bulunuldu. İnternet Servis Sağlayıcı ve uzak mesafe telefon hizmetlerini birlikte veren şirketlerden, mevzuat hükümleri çerçevesinde güvenlik ve istihbarat kurumlarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı aracı kılmaksızın IP sorgulama ve abone kütük bilgileri konusunda doğrudan talepte bulunabileceklerine vurgu yapıldı.


Kurum, emniyet ve asayişi sağlamakla görevli kurumların ilgili mevzuata uygun taleplerinin gecikmesizin yerine getirilmesi için gerekli her türlü tedbirin hemen alınmasını talep etti. İnternet Servis Sağlayıcı şirketlerin yöneticileri ise bu tip taleplerin savcılıktan istendiği taktirde dikkate alınabileceğini kaydettiler. Servis sağlayıcı şirketlerden abonelerinin bağlantı bilgileri (abone bilgileri, abonelerin bağlandıkları IP’ler, IP’ye bağlanan kullanıcı bilgileri, kullanıcıların canlı olarak bağlı oldukları IP’ler, IP’lerin canlı bağlantı bilgisi) istendi. Buna göre emniyet,internet üzerinden doğrudan erişim yetkisi çerçevesinde istediği bilgilere ulaşıp sorgulama yapabilecek.


Adanet, Atlas On-Line, Anet, AT&T Global İletişim, Borusan, Datafon İletişim, D Dizayn, Deksar Multimedya, Doğan İletişim, Doruk İletişim, Equant İstanbul, Eser Telekomünikasyon, Grid Telekomünikasyon, HSBC İnternet, İnfonet, İhlas net, İş Net, Kros Het, Koç Net, Meteksan Net, Mynet, Sabancı Telekomünikasyon, Satko, Simko, Süper Online, Ttnet, Teklan Net, Teknotel, Telnet, Ortadoğu Yazılım.


Mehmet CANITATLI /İSTANBUL

“Telekomünikasyon da bilgi peşinde” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir