Terfiler Teamüllü İtiraza Takıldı

Balyoz’dan yakalama kararı bulunan Bek, terfi alamadı. Asker, teamül gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Iğsız’ın getirilmesini savunurken, sivil üyeler geçmişteki farklı uygulamaları örnek göstererek öneriye karşı çıktı.

Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) ikinci gün çalışmaları dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında devam etti. Toplantıların ikinci gününde TSK’nın 2 yeni orgenerali, YAŞ üyelerinin oy çokluğuyla Korgeneral Yalçın Ataman ve Korgeneral Servet Yörük oldu.


KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA IŞIK


TSK Komuta kademesinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) için önerdiği Orgeneral Hasan Iğsız, Şura’nın sivil üyelerinden veto yedi. Asker üyelerin, “1. Ordu Komutanı’nın KKK’ya atanacağı” şeklindeki askeri teamülü hatırlatması üzerine sivil üyeler Aytaç Yalman ve Işık Koşaner’in Jandarma’dan aynı göreve getirildiğini hatırlattı. Emekliliği beklenen Orgeneral Atilla Işık’ın adı KKK için ön sıraya geçerken Iğsız’ın emekli edilmesi bekleniyor.


KOŞANER VE YALMAN ÖRNEĞİ VERİLDİ


Dünkü toplantıda 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın ataması üzerinde ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı. Asker üyeler Orgeneral Işık Koşaner’in Genelkurmay Başkanlığına atanmasıyla boşalacak KKK için Iğsız’ı önermişti. Sivil üyeler, KKK’dan önce ikişer yıl Jandarma Genel Komutanlığı yapan Org. Işık Koşaner ve emekli Org. Aytaç Yalman’ı örnek göstererek, “Jandarma Genel Komutanları da Kara Kuvvetleri Komutanı olabiliyor” karşılığını verdi. Toplantıda, Jandarma Genel Komutanı Org. Atilla Işık’ın KKK olması üzerinde duruldu. Böylelikle sivil üyelerin İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın hazırlanması emrini verdiği ortaya çıkan Iğsız’ın emekli edilmesi yönündeki taleplerinde ısrarcı oldukları da ortaya çıktı.


ONAYLARDAN ÖNCE DEĞİŞİKLİK YETKİSİ ERDOĞAN’A AİT


YAŞ’ta terfi, görev süresi uzatma (temdit), emeklilik ve TSK’dan ayırma işlemleri “oylama” usulüyle yapılıyor. Kararlar üyelerin salt çoğunluğuyla alınıyor. Atamalar ise YAŞ’tan farklı yürütülüyor. TSK Personel Kanunu’nun 121. maddesi uyarınca kuvvet komutanları ve Genelkurmay Başkanı’nın teklifi, Milli Savunma Bakanı’nın inhası, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın onayı gerekiyor. Başbakan, atama kararnamesini onaylamadan önce tekliflerde istediği değişikliği yapma hakkına sahip. Yaptığı değişikliklerden sonra da kararnamenin son halini Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuyor. Iğsız’ın emekli edilmesine yönelik teklif bu yönüyle önemli.

Balyoz’dan yakalama kararı bulunan Bek, terfi alamadı. Asker, teamül gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Iğsız’ın getirilmesini savunurken, sivil üyeler geçmişteki farklı uygulamaları örnek göstererek öneriye karşı çıktı.

2 YENİ ORGENERAL SERVET YÖRÜK VE YALÇIN ATAMAN


YAŞ’ta 2 yeni orgeneral kadrosu da dolduruldu. 11 Korgeneral arasından orgeneralliğe Korg. Yalçın Ataman ve Korg. Servet Yörük terfi ettirildi. Ataman ve Yörük, önceki yıllarda görev süresi uzatılan temditli generaller arasındaydı. Balyoz’dan yakalama kararı çıkarılan 6. Kolordu Komutanı Korg. Nejat Bek’in orgenerallik beklentisi de karşılık bulmamış oldu. Terfiyi “Başbakan’ın yetkisi”nin engellediği belirtiliyor. Bek terfi edilse orgeneral olarak görevlendirmesi Başbakan Erdoğan’ın onaylayacağı atama kararnamesiyle yapılacaktı. TSK Bek konusunda ısrarcı olmadı.


BALYOZ SANIKLARI TERFİLERİNDE UZLAŞMA OLMADI


Balyoz sanığı generallerin terfi durumu ise toplantının ikinci gününde de netleşmedi. Bunların terfilerinin yapılıp yapılmayacağı konusunda Şuranın asker üyeleri ile sivil üyeleri arasında uzlaşma sağlanamadığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan, öğle yemeği için verilen aranın ardından toplantıya geri dönmezken, YAŞ’ın asker üyelerinin, toplantının öğleden sonraki bölümünde sivil üyelerle uzlaşılamayan hususlarda ayrıntılı değerlendirme yaptıkları öğrenildi. Balyoz sanığı 11 generalden Bek terfi almazken, kalan 10 generalden kıdem notları yüksek olanların terfi edip etmeyeceği bugün netleşecek. 3. gün toplantısında kararların netleştirilmesi gerekiyor. Kararlar, yarın öğle saatlerine kadar yazıldıktan sonra Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Onayın ardından da kamuoyuna açıklanacak.


Yakalama kararı var


Korgeneral Nejat Bek, YAŞ’ın en tartışılan isimleri arasındaydı. Balyoz şüphelilerinden hakkında yakalama kararı bulunan 6. Kolordu Komutanı Nejat Bek, Dörtyol’da şehit 4 polis memurunun cenazesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la aynı karede fotoğraflanmış, basına yansıyınca ‘yakalama’ nedeniyle tartışma yaratmıştı.


1 NUMARALI SANIK SALDIRAY BERK EDOK KOMUTANI


YAŞ’ın ilk günkü toplantısında asker üyeler Erzincan’daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk’in Askeri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na (EDOK) getirilmesini teklif etmişti. Askeri teamüller açısından karargaha çekilmesi gereken Berk için EDOK, tartışmalı alanlardan uzak bir pozisyon olarak değerlendiriliyor.


Başbuğ sözünü tutacak mı?


Hukukçular, TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesi ve Subay Sicil Yönetmeliği’nin 82’inci maddesi uyarınca sanık generallerin terfisinin imkansız olduğuna işaret etmişti. Yaş haddinden emekliye ayrılacak olan İlker Başbuğ da atamalar ve konu hakkında, “Darbe yanlıları TSK’da ba-rı-na-maz” demişti.


Jandarma’nın başına geçebilir


Hasan Iğsız emekli edilirse Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gelecek isimler arasında 2. Ordu Komutanı Necdet Özel’in de adı vardı. Sicili oldukça başarılı ve temiz olan Özel’in, aynı konum için Atilla Işık’ın da ihtimaller arasında yer almasıyla Jandarma Genel Komutanlığı’na getirilmesi gündemde.


IŞIk’ın ismi öne çıkarıldı


Sivil üyelerin ‘KKK’ya Jandarma Genel Genel Komutanı da atanabiliyor’ önerisi, Iğsız’ın durumu ve yeni Kara Kuvvetleri Komutanı’nın kim olacağını da ağırlıklı olarak belirlemiş oldu. Jandarma Genel Komutanı Org. Atila Işık, yeni Kara Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor. Emekli olmayı bekleyen her orgeneral veda yemeği düzenlerken Org. Işık’ın böyle bir hazırlığa girmemiş oluşu da kulisleri bu atamaya yönelik heyecanlandırmıştı. Işık’a KKK görevi verilmesiyle birlikte gelecek yıl yaş haddi dolacak olacak olan Org. Iğsız da bir yıl önce 1. Ordu Komutanlığı’ndan emekli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir