TGRT’yi Neoconlar mı Alıyor ?

ABD’nin neoconlar’ını (yeni liberaller) temsil eden Murdoch tarafının AKP’ye yakın hamleler yapması, TGRT’nin News Corp. bünyesinde sürdüreceği yayın politikasını ne şekilde etkileyecek, bu da merak konusu.

Neredeyse bir yıla yaklaşıyor TGRT’nin pazarlık süreci. İhlas Yayın Holding’in ana hissedarı Huzur TV Radyo A.Ş’deki TGRT hisselerinin Amerikalı bir gruba satış görüşmelerinin başladığı, dün resmen ilan edildi.
Bundan önceki tarihlerde de benzer açıklamalar yapılıyor, “5 grupla görüşüyoruz” ifadeleri kullanılıyordu. Ancak dün yapılan açıklamadan görüşmelerin sürdüğü müşteri sayısının “bir” Amerikalı gruba kadar indiğini öğreniyoruz.

Estee Lauder çekildi
TGRT ile ilgili gelişmeleri bu sütunlardan takip ettiniz. Kanadalı yayın kuruluşu ve TMSF’den Star’a ait Süper FM ile Metro FM’i satın alan CanWest’in yanı sıra, New York’tan Türkiye’ye uzanan Atlantic Records’un sahibi Ahmet Ertegün’ün temsil ettiği Estee Lauder şirketi ve Kamera Reklam’ın yüzde 60 hissesini alarak Türkiye’de “sokak reklamları” alanında yatırım yapan medya devi Robert Murdoch’un şirketi News Corp.’un TGRT ile temaslarını yazmıştım.
Yazılarıma o günlerde Murat Akgiray’dan “Hayaliniz ne kadar geniş” diye bir elektronik posta almıştım. Zaman gösteriyor ki, hayalim değil, haber kaynaklarım güçlü.
Zira geçen ay Ahmet Ertegün, TGRT’nin satışı için birtakım ABD’li gruplarla birlikte Estee Lauder adına da temasları sürdürdüğünü doğrulamıştı.
TGRT’nin, Estee Lauder adının “benim yazdığım çerçevede” duyulması pek hoşuna gitmemiş olacaktı ki, itirazlar yükseldi. Zira Estee Lauder bir kozmetik şirketi gibi algılansa da, Leonard Lauder’in sahibi olduğu bir yayın kuruluşu vardı ve bu şirket Doğu Avrupa’da çok sayıda yayın kuruluşu satın almıştı.
Bu ismin önemli yanı, ABD’de “Yahudi lobisi”nin başında olmasıydı. Lauder’in bugünlerde bu işlerle uğraşacak zamanı var mı bilmiyorum, çünkü ailevi sorunlarının büyüdüğünü duyuyorum. Bir Nazi tablosunu satın aldığı yolundaki dedikoduların Lauder’in Yahudi cemaati içindeki durumunu zorlaştırdığını duyuyorum.
Tabii ki konumuz bu değil, TGRT’nin satışı…

Murdoch’ta kalıyor
ABD, İngiltere ve son olarak da Çin’de güçlü yayın kuruluşlarına sahip olan Murdoch, son üç aydır TGRT ile görüşmelere hız verdi.
Yalnız burada sürpriz olan gelişme Ertegün ile Murdoch’un birlikte hareket etmesi. ABD’de “show” dünyasında önemli bir yeri olan Ertegün, Murdoch işbirliğinde daha çok “stratejik ortak” gibi duruyor. TGRT’nin sahibi Enver Ören’in oğlu Mücahit Ören’in profesyonellerle birlikte yürüttüğü pazarlığın son aşamaya geldiği biliniyor.
Star’ın satışıyla birlikte Türkiye’de TV satın almak isteyenlerin ilgisi TGRT’de yoğunlaşmıştı. TGRT, bu süreçte, talip olan yatırımcılara “açık artırma” duyurusu yaptı. Kimse böyle bir ihaleye katılmadı. Neticede hükümetin de, TGRT’nin “ihale” ile satılması ve borçlarının tasfiyesi yolunda bir eğilimi yoktu, çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla da bu “politika”yı ilan etmiş oldu.

Neoconlar’a yakın
RTÜK’ün bu satışın ardından sürekli ertelenen TV frekans ihalesini yapması da gündeme gelebilir.
ABD’nin neoconlar’ını (yeni liberaller) temsil eden Murdoch tarafının AKP’ye yakın hamleler yapması, TGRT’nin News Corp. bünyesinde sürdüreceği yayın politikasını ne şekilde etkileyecek, bu da merak konusu.
Murdoch’un dergisi The Weekly Standart’ın yazı işleri müdürü Kristol, ABD Başkanı George Bush’un konuşma metinlerini yazacak kadar “neocon” fikirlerin temsilcisi. Önümüz İran, arkamız Irak, bakalım kamuoyu yeni TGRT’ye alışabilecek mi?

Serpil Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir