Türbe ziyaretinde şov yaptılar

Kadir Gecesi’nde türbeler doldu taştı… Ancak bazı ünlülerin türbe ziyaretlerini “medya şov”a dönüştürmesi tepki çekti

Kadir Gecesi’nde türbeler doldu taştı… Ancak bazı ünlülerin türbe ziyaretlerini “medya şov”a dönüştürmesi tepki çekti


1000 aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, önceki akşam dualarla, türbe ziyaretleriyle kutlandı… Vatandaşlar akın akın türbelere koştu. Dualar okuyup dilekler diledi. Bazı ünlüler ise haber olmak adına elinden gelen her şeyi yaptı.


Ünlülerin Ramazan şovunun son perdesinde Deniz Akkaya, Tuğba Özay ve Gökhan Özen vardı. Kutsal gecede birlikte türbe ziyaretine giden Özen ve Akkaya, basın mensupları eşliğinde ibadet etti. Adeta koşuya gider gibi giyinen Akkaya, türbe gezme işine gerekli özeni göstermediğini ortaya koydu. Yedi türbe gezen ikili, gazetecilerle adeta köşe kapmaca oynadı. İlk olarak Beykoz’daki Hz. Yuşa türbesine giden ikili burada basın mensuplarıyla karşılaştı.


Gökhan Özen kendi cipine binip kutsal mekanı terk ederken Akkaya da arabasıyla arkadan Özen’i takibe başladı. İkili uzun kovalamacanın ardından bu kez Cevizlibağ’daki Merkez Efendi türbesine yöneldi. Gazetecilerin peşlerinde olduklarını bildikleri halde gezmeye devam eden Akkaya ve Gökhan Özen’in, türbe görevlilerine gazetecileri içeri almamaları yönünde direktif vermeleri ise “Herhalde türbeleri Reina, Laila ile karıştırdılar” dedirtti.


Merkez Efendi türbesinden sonra Akkaya, Beşiktaş’taki Yahya Efendi türbesine gitti. Sorulan soruları yanıtsız bırakan ünlü manken “Konuşmak istemiyorum, lütfen anlayış gösterin. 6 türbe gezdik, bu yedinci ve sonuncu” demekle yetindi. Mübarek gecede en büyük tepkiyi ise Tuğba Özay topladı. Yahya Efendi türbesinde meslektaşı ve hasmı Deniz Akkaya ile karşılaşan Tuğba Özay, bir anda türbe ziyaretini unuttu ve gazetecilerle röportaja başladı. Özay, aracının içinden gazetecilerle söyleşmeye devam ederken arkasındaki araçları umursamadı bile. Çılgına dönen vatandaşlar, Özay’a “Git şovunu başka yerde yap, trafiği tıkama” diye bağırdı. Özay’ın soruları yanıtladıktan sonra türbeye uğramadan gitmesi ise her şeyi anlatır gibiydi.


DİNDE YERİ YOKTUR


Kandil gecelerinde 7 cami ya da 7 türbeyi birden ziyaret etmenin dinimizde yeri var mıdır? sorusuna İstanbul Müftü Yardımcısı İsmail İpek cevap verdi. İpek, “Mübarek gecelerde 7 cami veya 7 türbeyi ziyaret etme geleneği İslami kaynaklarda yer almamaktadır. Mühim olan ibadetin tam olarak yerine getirilmesidir. Bunun için de bir tek yere gidilmesi bile yeterli olur” dedi.


Okan IŞIK / İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir