Türk Gençlerinin Hitler Merakı Avrupayı Kaygılandırıyor

Financial Times gazetesi, Türkiye`de 5.9 YTL`ye satılan `Kavgam` kitabına gösterilen büyük ilginin “endişe verici” olduğunu yazdı

İngiltere`nin önde gelen gazetelerinden Financial Times (FT), Türk gençlerinin son aylarda Adolf Hitler`in Almanya`da iktidara gelmeden önce yazdığı ve ideolojisini anlattığı kitabı “Kavgam – Mein Kampf”a büyük ilgi gösterdiğini yazdı.

Yahudiler endişeli

Vincent Boland imzalı haberde, Ankara`daki D & R mağazasının birkaç haftada en az 1000 “Kavgam” sattığını, kitabın Ankara`da Armada Alışveriş Merkezi`ndeki Remzi Kitabevi`nin de geçen ay en çok sattığı 3. kitap olduğunu bildirdi. FT, “ne derin bir okuma kültürü, ne de anti semitizm geçmişi olan Türkiye`de, Kavgam`ın bu kadar çok satmasının akademisyenlerin kafasını karıştırdığını” belirtti. Gazete, son baskısı 5.9 YTL`ye satılan kitabın popülaritesinin Yahudi azınlığı alarma geçirdiğini de öne sürdü. FT`ye konuşan Türk Musevi Cemiyeti Başkanı Silvyo Ovadya, “Endişeleniyoruz” dedi. FT, Ankara`daki Alman Büyükelçiliği`nden bir yetkilinin “Kitabın Türkiye`de artan popülaritesi bizi de ciddi şekilde endişelendiriyor” görüşüne de yer verdi.

FT`ye konuşan siyaset bilimci Ali Çarkoğlu, kitabın çok satmasını düşük fiyatına bağladı.
Ankara Üniversitesi`nden akademisyen Tayfun Atay ise, “Gençlerin kitabı anti semitizm cazibesine kapılmaktan ziyade meraktan aldığını” söyledi.

FT, “Kavgam”ın popülaritesinin, ABD`nin Türkiye`yi işgalini konu alan “Metal Fırtına” adlı romanın başarısıyla aynı döneme denk gelmesine de dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir