Türk Kimlik Bilgileri Çalındı

Türkiye’deki 70 milyon kişinin kimlik, adres ve telefon bilgilerini yasadışı yollardan temin ederek hukuk bürolarına satan suç örgütü üyesi 3’ü kadın 15 kişi yakalandı. Peki Bu bilgileri kopyalayan devletleri kim yakalayacak ?

Türkiye’deki 70 milyon kişinin kimlik, adres ve telefon bilgilerini yasadışı yollardan temin ederek hukuk bürolarına satan suç örgütü üyesi 3’ü kadın 15 kişi yakalandı. Çökertilen şebekenin şu ana kadar 3 milyon lira haksız kazanç sağladıkları belirlendi.
Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, ’’Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bilişim sistemine izinsiz girmek, bilişim sistemini engellemek, bozmak, yok etmek, sisteme veri yerleştirmek, var olan verileri başka bir yere göndermek, kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, depolamak ve bir başkasına vermek’’ olayları ile ilgili olarak soruşturma başlattı.
Soruşturmada, E.K. isimli bir kişinin liderliğinde kurulan suç örgütünün resmi ve yarı resmi kurumların alt yapılarında bulunan kimlik bilgisi, telefon ve adres bilgilerini bu kurumların sistemlerine hukuka aykırı olarak erişerek ele geçirdikleri tespit edildi.
Suç örgütünün, ele geçirdikleri bilgiler ile yaklaşık 70 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ait kimlik, adres ve sabit telefon bilgilerinin bulunduğu bir data bankası hazırladığı ve bu data bankalarında sorgu yapabilmek için ’’adres programı’’ ve ’’telefon sorgu’’ adı verilen programları yazdıkları ve bunları bazı hukuk bürolarına para karşılığı sattıkları belirlendi.
Örgütün, daha sonra da programı satın alan hukuk bürolarına belirli bir ücret karşılığında sorgu yetkisi ve programlarla ilgili teknik destek sağladıkları belirtildi. Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaklaşık 8 ay süren fiziki takip ile teknik ekipmanları da kullanıldığı çalışmalar sonucunda, suç örgütüne yönelik, İstanbul, Mersin, Antalya, Muğla ve Kayseri’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, suç örgütünün lideri olduğu belirtilen E.K. ile 3’ü kadın 15 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada, 16 adet harddisk, 11 adet diz üstü bilgisayar, 16 telefon telefon, 20 adet flash bellek, 82 adet CD ve DVD, 15 adet hukuk bürolarına satışı yapılan ’’adres programı’’ ve ’’telefon sorgu programı’’ isimli programlara ait satış sözleşmelerinin bulunduğu klasörler ile üzerlerinde çeşitli kişilere ait kimlik, adres ve telefon bilgileri bulunan çok miktarda doküman ele geçirildi. Suç örgütünün, elde ettiği bilgiler ile yaptığı programı satarak yaklaşık 3 milyon Türk Lirası haksız kazanç sağladığının tespit edildiği kaydedildi. Gözaltına alınan zanlılar adliyeye sevk edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir