’Türk Medyası İsrail’den Beter’

“Bütün içtenliğimle söylüyorum Türk medyasındaki bu tepki İsrail medyasında yok. Batıda hiç yok. “Dünyada hiçbir ulusal basının kendi halkını bu kadar aşağıladığını görmedim”

Gazeteci Hüsnü Mahalli, Türk medyasının büyük bir bölümünün Hamas Siyasî Büro Başkanı Halid Meşal’in Ankara ziyaretine Yahudi lobilerinin sözcülüğünü yaparak karşı çıktığını söyleyerek, “Bütün içtenliğimle söylüyorum Türk medyasında gösterilen bu tepki İsrail medyasında yok. Batıda hiç yok. Sanki Türkiye İsrail’in, Yahudi lobilerinin dediğini yapmak zorunda. O zaman teslim edelim, gidelim. İsrail gelsin, bu ülkeyi yönetsin” dedi.

Gazeteci Dr. Hüsnü Mahalli, Türk medyasının büyük bir bölümünün Hamas Siyasî Büro Başkanı Halid Meşal’in Ankara ziyaretine Yahudi lobilerin sözcülüğünü yaparak karşı çıktığını, aynı tepkinin İsrail gazetelerinde bile olmadığını söyledi. Mahalli, “Dünyada hiçbir ulusal basının kendi halkını bu kadar aşağıladığını, rencide ettiğini ya da bu kadar kötülediğini görmedim” dedi.

Bağımsız Cumhuriyet Partisinin düzenlediği seminerde konuşan Dr. Hüsnü Mahalli, Filistin topraklarında yapılan seçimlerde halkın yüzde 65’inin Hamas’ı seçtiğini belirtti. Seçimlerin ardından İsrail’in Hamas’ı terörist diye gösterdiğine dikkat çeken Mahalli, şunları kaydetti:

“Filistin diye bir devlet yok zaten. Filistin denilen şey iki parça; Batı Şeria ve Gazze. Aralarında İsrail var. İsrail bu iki şehri 1967’den beri işgal altında tutuyor. İsrail izin vermeseydi seçim olamazdı, sandıklara kimse gidemezdi. İşgal altında çünkü buralar. Düşünün ki Ankara işgal altında siz Kızılay’dan Çankaya’ya oy vermeye giderken İsrail kontrol noktalarından geçeceksiniz. Böyle bir yapı var. Buna rağmen Hamas terörist diye kıyamet kopartıyorlar. İyi de sen de (İsrail) işgalcisin. 38 yıldır işgal ettiğin topraklardan çekil, kendi sınırlarının içine gir ondan sonra eğer Hamas ya da herhangi bir Filistinli İsrail’e karşı bir eylemde bulunursa o zaman o teröristtir. İsrail masum sivilleri evlerinden ediyor, öldürüyor kimse ses çıkarmıyor, ama Hamas’ın silâh bırakması isteniyor. İsrail’e bir şey demek yok. Haksızlık bu. Çıldırıyorsunuz.”

“MEDYA OTURDUĞU YERDEN ÇÖZÜM ÜRETİYOR”

Medyanın Halid Meşal’in Ankara ziyaretine bakışını değerlendiren Mahalli, medyanın büyük bir kısmının Yahudi lobilerinin sözcülüğünü yaptığını ifade etti. Mahalli, bir çok kişinin oturduğu yerden Ortadoğu uzmanı ve Filistin-İsrail uzmanı kesildiğine dikkat çekerek “Böyle bir gariplik var maalesef Türkiye’de. Daha oralara gitmemiş, görmemiş halkın ne düşündüğünü bilmeden çözüm sunuyorlar. Böyle aptalca bir şey olabilir mi? Oturdukları yerde fetva okuyorlar. Hamas’la ilgili son gelişmelere baktığınızda da aynı şey geçerli. Gazete ve televizyon binasının dışına çıkmayanlar ne hakla Ortadoğu sorununu çözmeye çalışıyor. MOSSAD ya da CIA internet sitelerinden aldıkları belgelerle, bilgilerle ya da onlara verilen notlarla mı çözecekler bu işi?” diye konuştu.

“TÜRKİYE, İŞGALCİ DEVLET KONUMUNA GETİRİLİYOR”

Medyanın niçin başkalarının sözcülüğünü yaptığını anlamadığını da açıklayan Mahalli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hamas lideri Türkiye’ye geldi kıyamet koptu. Medyadaki karşıt olan bütün söylemlere bakın İsrail’in dile getiremediği söylemleri bu medya grubu dile getiriyor. Ben iki gündür İsrail medyasını da izliyorum. Bütün içtenliğimle söylüyorum Türk medyasında gösterilen bu tepki İsrail medyasında yok. Batıda hiç yok. İç politikayı bir tarafa bırakıyorum. Neden bu tepki gösteriliyor? Nitekim İsrail bundan o kadar cesaret aldı ki Türkiye’deki kendi yandaşı ya da ona yakın düşünen çevreler o kadar işi ileriye götürdüler ki. İsrail, ‘Ne güzel fırsat Ben de yükleneyim’ dedi. Ve çıktılar ‘eğer siz Hamas liderini böyle karşılıyorsanız ben de PKK’yı misafir ederim’ dedi. Büyük oyun bu. İnanılmaz tehlikeli bir söylem bu. Bu söylemin arkasındaki gerçek şu; ‘Hey Türkiye! sen Kürdistan’ı işgal eden bir devletsin. Yani ben Filistin’i işgal ettiğim için sen bana karşı geliyorsun demek ki sen de Kürdistan’ı işgal ettiğin için PKK sana karşı kurtuluş savaşı veriyor. Tıpkı Filistin halkının bana karşı verdiği kurtuluş savaşı gibi. Maalesef bunu da birileri Türkiye’de pazarlıyor, Türkiye’yi işgalci bir devlet konumuna getiriyor.”

“DÜNYADA HALKINI AŞAĞILAYAN BAŞKA BİR MEDYA YOK”

Mahalli dünyanın her tarafına gittiğini ama Türkiye’deki gibi böyle garip bir medya görmediğini belirterek, “Hiçbir ulusal basının kendi halkını, ulusunu bu kadar aşağıladığını, rencide ettiğini ya da bu kadar kötülediğini ben görmedim. Eleştirebilirsiniz ama bunu Yahudi lobilerinin ağzıyla yapamazsınız buna hakkınız yok. Hiç kimsenin hakkı yok. Yahudi lobisi bilmem ne yapacak diye manşet atıyorlar. Yapsın kardeşim. Yahudi lobisi kim? Türkiye, Bahreyn mi? Katar mı? Çat mı? Moritanya mı? İsrail olmadan 700 yıl önce Türkiye vardı zaten. Osmanlı 700 sene hüküm sürdü. Türkler niye bu kadar korkuyor onu çözemedim? Sanki Türkiye kıytırık bir ülke, İsrail’in, Amerika’daki Yahudi lobilerinin dediğini yapmak zorunda. O zaman teslim edelim gidelim. İsrail gelsin bu ülkeyi yönetsin. Hiçbir ülkede medya kendi halkının aleyhine çalışmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir