Türkçe, Prizren’de resmi dil oldu

Kosova’daki Türk siyasilerin direnişleri sonuç verdi. Türkçe, Kosova’da Türkler’in en yoğun yaşadığı Prizren kentinde resmi dil olarak kabul edildi

Mahir Yağcılar başkanlığındaki Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) gösterdiği tepki sonuç verdi. Türkçe, Prizren’de tekrar resmi dil statüsü kazandı. Kosovalı Türk milletvekili Mahir Yağcılar’ın itiraz mektubunun ardından günlerdir Kosova gündeminden düşmeyen “Türk Dili” ve “Resmi Diller Kullanımı Yasasındaki” anlaşmazlık aşılmış oldu.

Kosova radyosunun haberine göre Kosova Başbakanı Agim Çeku, Meclis Başkanı Kol Berişa ve KDTP Milletvekili Mahir Yağcılar Türkçe’nin Prizren’deki resmiyetiyle ilgili anlaşmayı imzaladı.

Hükümetin, resmi dillerin kullanımıyla ilgili yasasındaki değişiklikler için Yağcılar’ı Kosova Meclisinde yaşanan kriz öncesi de desteklediğini vurgulayan Agim Çeku, bu desteğin aynen devam ettiğini bildirdi.

Çeku, Berişa ve Yağcılar’ın imzaladıkları anlaşma ile Türkçe, Prizren’de Arnavutça ve Sırpça ile birlikte eşit statüde resmi bir dil olarak kabul edildi. Üçlü anlaşmanın prosedür gereği hemen Meclis’e sunulması bekleniyor.

Kosova’da, 1389 yılında yapılan Birinci Kosova Savaşı’ndan itibaren resmi dil olarak kabul edilen Türkçe, Sırplar ile yaşanan Kosova Savaşı’nın ardından 1999 yılında Birleşmiş Milletler’in Kosova yönetimine geçmesi ile resmi dil statüsünden çıkarılmış, Türkçe’nin yerine İngilizce getirilmişti. Kosova’da halen Arnavutça ve Sırpça resmi dil olarak kabul ediliyor.

http://www.kosovahaber.com/haber/detay.asp?hid=525

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir