Türkiye İçin Garip Senaryo

İngiliz Independent gazetesi dünyada görülen iklim değişikliklerinin bazı ülkelerle komşuları arasındaki ilişkileri krize sürükleyebileceği yorumu yaptı.

Gazete bu çerçevede Türkiye ile Suriye arasında da şiddetin başlayabileceğini öne sürdü.
Türkiye’nin Fırat Nehri üzerine yapmak istediği barajın iki ülkeyi 1998 yılında savaşın eşiğine getirdiğini belirten gazete, Şam Hükümeti’nin Türkiye’yi Suriye’ye giren su miktarını kısmakla suçladığını, Ankara’nın da Suriye’yi terör örgütü PKK’ya destek vermekle itham ettiğini aktardı.
Küresel ısınmanın ve iklim değişikliği su kaynaklarında azalmaya neden olacağı belirtilen haberde, gelecekte bu nedenle Türkiye ile Suriye arasında şiddetin başlayabileceği yorumu yapıldı.
Gazete, küresel ısınma ile su kaynaklarının önem kazanacağı bu nedenle İsrail, Ürdün ve Filistin’in de kriz yaşayabileceğini belirtti. 1967 yılında bölgede yaşanan savaşın arka planında su kaynakları olduğu ifade edilen haberde küresel ısınmanın etkilerinin güçlenmesi halinde bunun “askeri krizleri” tetikleyebileceği belirtildi.
Haberde ayrıca dünya genelinde sıcaklıkların artması ile Çin ve Hindistan, Angola ve Namibya, Etiyopya ve Mısır ile Bangladeş ve Hindistan arasında da ciddi krizler yaşanabileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir