“Türkiye Nükleer Silah Üretir !”

İran nükleer bomba üretmeyi başarırsa, bunun hemen arkasından Suudi Arabistan, Mısır ve hatta Türkiye’nin de nükleer bomba üretme arayışına öne sürüldü.

Nixon Center uzmanlarından Geoffrey Kemp, İran nükleer bomba üretmeyi başarırsa, bunun hemen arkasından Suudi Arabistan, Mısır ve hatta Türkiye’nin de nükleer bomba üretme arayışına gireceğini savundu.

ABD’deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından Nixon Center’ın bölgesel stratejik programlar uzmanı Geoffrey Kemp, eğer İran bir şekilde nükleer bomba üretmeyi başarırsa, bunun hemen arkasından Suudi Arabistan, Mısır ve hatta Türkiye’nin de nükleer bomba üretme arayışına gireceğini savundu. Senato Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen ’’İran: silahların yayılması, terörizm ve demokrasi’’ konulu panelde konuşan Kemp, ’’İran’ın nükleer bomba arayışının bölgede ne tür bir etki yaratacağını iyi düşünmesi lazım’’ dedi. Kemp, ’’Bence, eğer İran nükleer bomba üretirse, Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye, nükleer bomba konusunu yeniden değerlendirecektir. Küçük Körfez ülkeleri yardım için bize dönecektir. Yapabileceğimiz şeylerden biri, İran’da, bu korkunç kırmızı çizgiyi geçmelerinin ne getireceği tartışmasını cesaretlendirmek’’ dedi.

”Türkiye’deki üsler tehlikede”

Demokrat Parti Connecticut Senatörü Christopher Dodd da aynı oturumda, İran’ın,geniş Ortadoğu bölgesinde gücünü yaymak için uzun menzilli füzeler ürettiğini söyledi. Dodd, İran’ın Şahab-4 füzelerinin Yakındoğu ve Güneydoğu Avrupa’nın büyük kısmına ulaşabilecek kapasitede olduğunu belirterek, ’’Bu durum, Türkiye’deki ABD üslerini büyük riske sokuyor’’ dedi. Dodd, ’’İran’ın, 2001 yılında Ukrayna’dan 12 X-55 füzelerini satın aldığı ve bunun atış menzilini daha da uzatacağı haberleri bulunuyor ki, bütün bunlar bizim için ciddi endişe kaynağı’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir