Türkiye Yunanistan’da İç Savaş Çıkarabilir mi?

Türkiye Yunanistan’da İç Savaş Çıkarabilir mi?

Türkiye Yunanistan’da İç Savaş Çıkarabilir mi? Böylesi bir soruyu aklımın ucundan geçirsem “Hadi canım” sen derdim. Meseleyi bir vesile ile gündeme getiren bıyık altından gülercesine “CIA bile bu tür strateji belirlemelerinde yanımızda yaya kalır” derken kendisinden son derece emin bir edası vardı.

Türkiye Yunanistan’da İç Savaş Çıkarabilir mi? Biraz orasından azıcık şurasından derken birden bire bu sorunun tam ortasına denk gelen mevzulara değindi. Balkanlar’da hangi ülkenin istihbarat teşkilatını kim kurdu. Kimleri buralara aldılar ve devşirdiler. Hangi bölgelerde hangi azınlıklar yaşıyor. Çoğunluk diye tabir edilen kahiri ekseriyet kitle nasıl harekete geçilir…?

Zihni böylesi konularla meşgul – eli / kolu bu düşünceleri hayata geçirebilecek kadar güçlü ve etkili birisinin lutfedip bizlere ufuk turu yaptırması doğrusu çok keyif vericiydi.

Çok daha başka bir gözle bakıyorum Balkanlara. Eskiden Balkanların Türkiye için bir emniyet subabı olduğunu düşünürdüm. Şimdi tam tersi bir kanaate sahibim. Türkiye Balkanların sigortası.

Minnacık bir hatırlatma yapalım. 90’lı yılların sonlarında Türkiye’nin Ege kıyısındaki ormanlar ha bire yanıp duruyordu. Nasıl olduysa yangınlar Yunanistan’da da boy gösteriverince yangınlar birden bire kesiliverdi.

Sahi Türkiye Yunanistan’da iç savaş çıkarabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir