TÜRKİYE’DE KAÇ TANE İSTANBUL VAR?

Efendimmm geçtiğimiz günlerde hatırlarsınız Kars-Ardahan’a gezimiz olmuştu. Geçtiğimiz hafta da İTO Heyeti ile de Elazığ’a gittik… Ondan önceleri de Van-Erzurum-Adıyaman gezilerine iştirak etmiştim. …Tüm gezilerde sık sık dile getirilen bir söylem var “Doğunun İstanbul’u ” ya da “Doğunun Paris’i” çok merak ettim. Acaba niye Diyarbakır, Erzurum, Van veya Elazığ için Doğu’nun İstanbul’u tabiri kullanılıyor… Buranın ne özelliği var. Yani İstanbul’un neyi benziyor ya da İstanbul’a ne benzetiliyor… Tarihi olarak İstanbul gibi çok Osmanlı eseri var ondan mı? Ya da İstanbul gibi trafiği mi sıkışık ya da ?


Neyse merakım uzun sürmedi öğrendik… Doğu’nun İstanbul’u demekle sanırım şunu kastediyorlar ” Burası da İstanbul gibi çok kültürlü değişik civar illerden insanlar geliyor ve sanayisi İstanbul gibi gelişiyor… İstanbul’da olduğu gibi sanayi şehri oluyor… Eh o zaman olur… Yani Diyarbakır-Gaziantep-Adıyaman, Erzurum ve Elazığ için bu manada Doğu’nun İstanbul’u diyebiliriz. Neden çünkü artık eskiden göç veren iller bugün tersine göç almaya başladılar… Hatta İstanbul’dan bile tersine göç başladı. Yatırım İstanbul’dan Doğu’ya kaymaya başladı. Eskiden devlet aman Doğu’ya yatırım yap diye teşvikler dağıtırken alınan teşvikler maalesef Doğu’ya değil yine Batı’ya yatırılıyordu. Ama şimdi öyle değil şükürler olsun artık yatırım direk Doğu’ya yapılıyor…


Hatta Elazığ Valisi MUAMMER MUŞMAL’a göre artık Doğu’ya her isteyen yatırım yapamayacak, seçici davranacağız diyor… Çünkü gerçekten artık Doğu illerimizin potansiyeli yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı… Mesela Elazığ’ı ele alalım. Bu ilimizde madencilik-su ürünleri –turizm ve özellikle sağlık turizmi bir hayli ilerlemiş durumda. Şehir şimdiden kendisini 2023’e hazırlıyor. Öte yandan Ardahan ilimiz Gürcistan’a olan komşuluğu Doğalgaz Boru hattının geçecek olması İlin önemini giderek artıyor.


Siirt, Şırnak, Malatya, Kars, Ağrı bu illerimizin o kadar çok cazibesi var ki değerli okurlarımız maalesef bugüne kadar bilinmemiş ya da bugüne kadar nedense Doğu deyince aklımıza hep terör gelmiş, uzaklığı gelmiş. Ama yatırım açısından Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerimiz adeta yatırımcıya, müteşebbise kucak açmış bekliyor…Kurtalan ve Ergani çimento fabrikalarını satın alan Limak Holding, bölgedeki yatırımlarını genişletiyor. Limak Holding Çimento Grup Koordinatörü ve Kurtalan Çimento Fabrikası Genel Müdürü Gültekin Aksüyek, Güneydoğu’ya yatırım yapmanın Türkiye’deki fırsatları kullanmak isteyen her sanayici için bir görev olması gerektiğini belirterek, “Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar vakit geçirmeden Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yatırım yapılmasını gerektiriyor” dedi. Öte yandan İTO Başkanı Yalçıntaş’da her ilimizin YEREL ÜSTÜNLÜKLERİ olduğuna değinerek yatırım yapacak olan müteşebbis bu üstünlükleri bilip ona göre yatırım yapmalı uyarısında bulunuyor. Yani Elazığ’da mermer sektörü önde, madencilik ve su ürünleri önde siz getirip buraya tekstil yatırım yaparsanız biraz zorlanırsınız yerel üstünleri bilip ona göre yatırım yapılmasında çok büyük fayda var, açıklaması yapıyor… Yine Doğu illerimizin bir diğer özelliği ise tek bir sektörde değil birkaç sektörde önde yani KARMA BİR SEKTÖR yatırımı var. Denizli gibi tekstil ağırlıklı veya Konya gibi gıda ağırlıklı değil sektörler arasında bir denge oluşmuş…


Bu arada GAP’ın avantajını yerli sanayici ve işadamımız henüz keşfedememiş ama Çin, Amerika, Suriye, Almanya, Hollanda ve tabii ki İsrail’den birçok firma şu anda yatırıma başlamış durumda… Peki, ne görüyorlar da geliyor yabancı sermaye Doğu’nun İstanbul’una… İstanbul’da hangi avantaj varsa onlar da bu illerimizde bu avantajı görüyor da geliyor… Bizim müteşebbislerimiz nerede? Bekleyelim görelim politikası içinde…Bugün İstanbul’da artık sanayi taşınma hazırlığında sanayi Marmara bölgesinden Doğu’ya kaymaya başladı…Şimdiden tedbirleri alıp Doğu’nun İstanbul’undan bir semtine de siz yatırım yapın..


Elazığ olur, Adıyaman olur… Şanlı Urfa olur, Hakkâri, Siirt, Şırnak olur… Buralar Doğu’nun İstanbul’u çünkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir