Türkiye’deki Evanjelist Komutan

Netpano yazarı Zübeyir Somuncu’nun aylar öncesinde analiz ettiği Tümgeneral Peter Sutton’ın kimliği nihayet basına yansıdı.

Türkiye’de görevli Tümgeneral Sutton dahil bir grup yüksek rütbeli Amerikan subayının ’Hıristiyan Elçiliği’ adlı tarikatın propaganda videosunda rol alması, Pentagon başmüfettişince ’etik kurallara aykırı’ bulundu
Aralarında iki hafta önce emekliye ayrılana dek Türkiye’de görev yapan Tümgeneral Peter Sutton’ın da bulunduğu bir grup ABD’li subayın, “Hıristiyan Elçiliği” (Christian Embassy) adlı tarikatın bağış toplama amaçlı propaganda videosunda rol almasının “etik kuralları ihlal ettiği” belirlendi.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) başmüfettişince hazırlanan raporda, 2004’te çekilen tarikat videosunda üniformalı olarak rol alan toplam yedi muvazzaf ve emekli subay, “dinsel faaliyet ile devlet görevini birbirine karıştırmamak konusunda daha dikkatli olmaları” yönünde uyarıldı. İkaz edilen askerler arasında, büyük kısmı Pentagon binasında filme alınan videonun çekilmesi için kolaylık sağlayan dönemin Pentagon Başrahibi Albay Ralph G. Benson da bulunuyor.


Dinlere eşit mesafe


ABD’deki laiklik uygulamasının genişliğini ve sınırlarını yansıtan soruşturmayı dün başyazısına konu eden Washington Post gazetesi, “Evanjelist bir grup ve üst rütbeli subaylar çizgiyi aştılar” yorumunu yaptı.
Başyazıda şöyle denildi: “Dinsel ibadet özgürlüğü, Pentagon’un ya da diğer devlet binalarının kapısında bitmez. Başka dinsel gruplar da aynı imkâna sahip olduğu sürece, Hıristiyan Elçiliği’nin Pentagon binasında “dua kahvaltıları” (topluca dua edilen kahvaltılı toplantılar) ya da tarikat toplantıları yapması uygundur. Ancak özellikle, rütbe ve disiplinin vurgulandığı bir kurum olan ordudaki üst düzey görevlilerin, davranışlarıyla, belli bir dinin devlet tarafından desteklendiği izlenimi yaratmadıklarından emin olmaları gerekir.”


’Reklam yapamazlar’


ABD’de devlet görevlilerinin dinsel ibadetine, tarikat ve cemaat üyeliğine sınırlama getirilmiyor. Laiklik uygulamasında, “devletin bütün dinsel inanç ve gruplara eşit mesafede olması” esas oluşturuyor.
Hıristiyan Elçiliği’nin Pentagon’da çekilen propaganda videosuna yönelik eleştiri de bu eşit mesafe ilkesinin aşılmasına dayandırıldı.
Rapora göre, videoda rol alan Tümgeneral John Catton Jr., bunda sakınca görmemesini, Pentagon’da yaygın biçimde örgütlenmiş olan Hıristiyan Elçiliği tarikatının “fiilen bir tür federal oluşuma dönüşmüş olması” ile açıkladı.
Pentagon’un başmüfettişi ise bu teze, “Taco Bell” adlı fast-food lokantasını emsal göstererek karşı çıktı ve “Taco Bell de yıllardır Pentagon binasında yemek satıyor. Tümgeneral Catton’ın Taco Bell’i destekleyen benzer bir video yapması da uygunsuz olurdu” diye yazdı.


Ankara’daki general


Soruşturmaya konu olan iki üst rütbeli subaydan biri olan emekli Tümgeneral Sutton, 1 Ağustos’ta emekli olana dek, Ankara’da görevliydi.
Ağustos 2004’ten itibaren üç yıl süreyle, ABD’nin Ankara’daki Avrupa Komutanlığı’na bağlı Savunma İşbirliği Ofisi’nin Başkanlığı’nı yürüten emekli havacının, Hıristiyan Elçiliği Tarikatı’nın videosunda rol alması, Türkiye’ye atanması öncesinde gerçekleşti.
Emekli generalin, video nedeniyle soruşturmya uğradığı geçen yıl Türk basınına da yansımıştı.
Washington Post’a göre Sutton, Pentagon başmüfettişine bilgi verirken, Türkiye’de kendisinden “radikal köktendinci mezhep mensubu” diye bahseden bir gazete haberinin, birlikte çalıştığı Türk subayları rahatsız ettiğini ve Türklerin kendisinden bu durumu açıklamasını istediğini aktardı.Türk koruması ayağından vurmuştu

ABD’li Tümgeneral Peter Sutton, aralık 2004’te, Türk korumasının otomatik tüfeğinin yanlışlıkla ateş alması sonucu ayağından yaralanmıştı. Almanya’dan Türkiye’ye dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda korumaları tarafından karşılanan Sutton aracına binerken korumasının MP5 otomatik tüfeği ateş almış ve silahtan çıkan kurşunlardan biri yerden sekerek Sutton’ın ayağını yaralamıştı. Hastaneye kaldırılan Sutton, 45 dakikalık bir tedavinin ardından yürüyerek taburcu edilmişti. Olayla ilgili olarak soruşturma açılmıştı.Evanjelist seçkinler tarikatı

Hıristiyan Elçiliği, “İsa İçin Kampuslarda Haçlı Seferi” adıyla bilinen tarikata bağlı bir örgütlenme. Washington merkezli tarikatın amacı, “özellikle Washington ve New York’taki ABD’li ve yabancı diplomatlar, devlet görevlileri ile askerleri evanjelist bir gündemle bir araya getirmek” diye tanımlanıyor. Tarikat, BM’nin resmen tanıdığı sivil toplum kuruluşlarından biri ve BM binalarında da etkinlik gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir