Türkiye’nin Etrafındaki ABD Üsleri

Türkiye’nin etrafı ABD üsleri ile sarılmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ABD Elçiliği Ermenistan’da bitirildi.Ardından Makedonya ABD üssü yapıldı.Romanya ile Askeri üs antlaşması yapıldı.Şimdide Bulgaristan ile üs antlaşması yapılırken.Sormak gerekiyor. Bu üslerin hedefi ne ?

ABD ordusu, yeniden yapılandırma planları çerçevesinde Doğu Avrupa’da askeri yapısını değiştiriyor. Bulgaristan ve Romanya’daki ABD askeri üslerinde, gelecek yıldan itibaren 5 bin asker konuşlandırılacak.

Bulgaristan’ın ABD Büyükelçisi Yardımcısı, Savunma Bakanlığı’nın Doğu Avrupa’da yeni ve esnek yapılı üsler kurma planının bir parçası olarak, ABD askerlerinin konuşlandırılmasına karar verildiğini açıkladı.
5 bin askerin 2700’ü Bulgaristan’da, geri kalanıysa Romanya’da konuşlandırılacak. Bu üslere yerleştirilen askerlerin belirli aralıklarla değiştirileceği belirtildi.
Romanya’da gelecek dönemde yeni ABD üslerinin açılması da gündemde. Romanya Devlet Başkanı, Washington yönetimi ile Karadeniz kıyısındaki Babadağ, Köstence ve Feteşti’de üs kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir