Türkler Vaaz Verecek Son Kişiler

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın Gazze saldırısıyla ilgili sözlerine tepki gösterdi. ’Türkler bize vaaz verecek en son kişiler’ denildi. Peki Erdoğan ne demişti?

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği ortak basın toplantısında İsrail’le ilgili sözlerine karşılık “Türkler’in İsrail devletine vaaz verecek en son kişiler olduğu” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yossi Levy açıklamasında, “Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Başbakanı’nın aşırıya kaçan sözlerini kınadığını” belirtti. Açıklamada, “İsrail Türkiye’ye karşı saygılı olmaya özen gösteriyor, iki ülke arasında düzgün ilişkilerin devamını istiyor, ama aynı karşılığı da görmeyi bekliyor” denildi. Açıklamada, “İsrail devleti, Hizbullah ve Hamas terörü ve füzelerine karşı vatandaşlarını koruma hakkına sahiptir. Türklere gelince, onlar, İsrail devletine ve dünyanın en ahlaklı ordusu olan İsrail Savunma Kuvvetlerine vaaz verecek en son kişilerdir” ifadelerine yer verildi.

İŞTE ERDOĞAN’IN İSRAİL’İ KIZDIRAN SÖZLERİ

Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yle basının karşısına çıkıp İsrail’i eleştirdi: “Bakın Gazze dün yine bombalandı. Ee, nasıl konuşmayacaksın? Niye bombaladınız Gazze’yi, ne vardı? ’Füze atıyorlar’ mı diyeceksiniz? Şu anda füze atışı yok.”

Erdoğan, “Türkiye’nin İran ve İsrail ile ilişkileri çok iyi. ’Türkiye, şu anki Lübnan’da yapılan terör olaylarına karşı hem İran’a, hem İsrail’e karşı bir baskı uygulamakta mıdır?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Barışı tehdit eden ne olursa olsun, Türkiye olarak biz onun karşısındayız. İran ile ilgili konuda ileri sürelen tez; nükleer silah konusudur. Nükleer silah konusunda tavrımız bellidir. Tabii İsrail’de nükleer silah var. Nükleer silahın olmadığını bugüne kadar İsrail söylemedi, tam aksine kabullendi. Tüm ülkelere diyoruz ki: Adil olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir