UÇAK DEĞİL MUZ TAŞIYAN ADAM

Malezya’nın uzak köylerinde henüz tekerleğin bile bilinmediği bir köy bulunur. Bu kabilenin de uyanık bir reisi vardır. Reis o dönemde çok hızlı gelişen hemen fazla da uzak olmayan komşu ülkeye Singapur’a götürülür. Giderken UÇAĞA bindirilir. Yüksek apartmanlara ASANSÖRLE çıkılır. YÜRÜYEN MERDİVEN’lere binilir. Kısaca şehir yaşamında kullanılan tüm modern araçlar gösterilir….

Kabilesine döndüğünde yaşadığı kulübenin içine gizli kamera yerleştirilir ki acaba gördükleri içerisinde hangisini kabilesine anlatacak. Araştırmanın ana konusu budur. Bir insan ilk defa gittiği ve gördüğü bir şehirden ilk neyi anlatacak, neyden etkilenecek…

Reis ise etrafını toplayan halkına hararetle on kişinin taşıyabileceği kadar muz taşıyan bir adamı anlatır…Ne uçaklar dikkatini çekmiştir Reis’in ne de asansörler hızlı giden merdivenler. Sadece yolda giderken gördüğü iki lastik tekerlek üzerinde 10 kişinin taşıyacağı kadar muz götüren SEYYAR SATICI’DAN etkilenmiştir. Çünkü onun kavram dağarcığında ve olan , düşünce dünyasını meşgul eden ve halkıyla hemen paylaşabileceği ortak nokta geçimlerini sağlamada önemli olan muz üreticiliğidir.

Değişime ayak uydurma, teknolojiyi kullanma mümkündür ama teknolojinin ve değişimin geleneğe de uygun olması önemlidir.. Değişimin kitleler tarafından kabul görmesi için uygulanabilir olması önemlidir. Reis orada uçağı anlatsaydı kabilesi anlayamayacak her biri kafasında uçağa ayrı bir anlam yükleyecekti. Ama Reis hemen kullanılabilen ve faydalı olandan başlayarak hem kabilesi üzerindeki otoritesini ve onları düşündüğünü gösterdi, hem de kabilesine gelirken iki tekerlek getirerek bunların uygulanabilirliğini gösterdi.

Kıymetli okurlarım, bizlerinde çok şey bilmesi önemli değil, bunu nasıl ve kime sunacağımız önemli..Eğer kafa karıştırıyorsa, eğer birileri anlamadığı için sizi suçlayacaksa ve sonuçta bu bilgi zarar meydana getirecekse o zaman o bilgiyi kendinize saklayıp, ehlini beklesek daha iyi olmaz mı? Ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir