Uçak Kaçırma Olayının Düşündürdükleri

Bazıları iş yapar, bazıları da bahane üretir.” İşinde başarılı olamayan insanlar genellikle suçu başka bir yerlerde ararlar. Tıpkı dün uçak kaçıran hava korsanının yaptığı gibi…

Askerden firar etmiş ve ondan sonra bir sürü adi suç işleyen biri, koyu Hristiyan kesilip Papa’ya şöyle bir mektup yazabiliyor. “Sevgili Papa, Ben Hakan Ekinci. Bir Hristiyanım ve asla Müslüman bir orduya hizmet etmek istemiyorum. Hıristiyanların bizim ve Hıristiyan Aleminin Ruhani Lideri olarak sizden bana yardımcı olmanızı diliyorum.”
Daha sonra şöyle devam ediyor mektubuna: “Şeytanın ülkesinde şeytan bana büyük bir oyun oynadı ve Askere yanlış rapor verdik ifadesi ile çağrıldım . Tüm itirazlarıma rağmen beni dinlemeyen yetkililer bir Hıristiyan olarak beni zorla Müslüman bir orduya asker olmaya zorladılar. Ben de yapmam gerekeni yaparak kaçtım, direndim, savaşmaya çalıştım tüm yetkili komutanlara bir Hıristiyan olarak Müslüman bir orduya hizmet etmeyeceğimi beyan etmeme rağmen kendimi dinletemedim. 2005 yılında 6 ay hava değişimi alarak yetkililerden gizli bir şekilde yurt dışına kaçmayı inancım sayesinde başardım.”
Mektubun sonunda da “Beni ancak senin yüce liderliğin kurtaracaktır.” diye Papa’ya yalvarmakta. İşte tipik bir sahtekarın portresi. Kendi işinde başarısız olan herkesin yaptığı gibi meseleyi başka yerlere çekiyor ve çıkış yolu arıyor.
Bu film bana çok tanıdık geliyor. Aslında başarısız insanların çok sık başvurduğu yöntemlerden biridir bu. Psikolojide buna “yansıtma” deniyor. Kendi başarısızlıklarını görmezden gelip suçu başka yerlerde arama şeklinde ortaya çıkıyor genelde. İlgi alanlarına girmeyen konularda ahkam kesip başkalarını eleştiren insanları sık sık görürüz. Bunlar genellikle de kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için böyle yaparlar. Hakan Ekinci olayı, böyle davranışları anlamak için iyi bir örnek teşkil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir