Vatandaş diyor ki: “Devlettir, tabii ki izleyecek!”

Devletler bugün, “güvenlik” gerekçesiyle bireylerin her türlü iletişimine kulak kabartıyor. Şehirler kameralarla 24 saat gözetim altında tutuluyor. Konu, dünyada sürekli gündemde, bizde ise yeni tartışılmaya başlanıyor.
Artan güvenlik endişeleri, devletleri, bireylerin iletişimine ve özel hayatlarına daha fazla burnunu sokmasının yolunu açıyor. Özellikle 11 Eylül sonrasında bu yönde bir tırmanış var. İnternet iletişimi ve telefon görüşmelerinin takibi, sokaklarda kameralarla gözetlenmek çağdaş insanın adeta kaderi olmuş durumda. Birçok sivil hak savunucusu örgüt ise, bu yöndeki gelişmenin tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor.
Bu endişeler son olarak dünyaca ünlü BusinessWeek dergisinin, 8 Ağustos`ta çıkan sayısında “devlet gözetimi” başlığıyla ele alındı. Dergide, 11 Eylül saldırısı ile ardından İstanbul, Madrid, Londra ve Kahire`de meydana gelen bombalı saldırılar sonrası yükselişe geçen devlet gözetimi detaylı bir şekilde ele alındı.
Teknoloji, gözetleme için devletlerin emrinde
Devletler bugün, “güvenlik” gerekçesiyle bireylerin telefon görüşmelerine kulak kabartıyor, elekronik postalarını okuyor, internet dolaştığı sayfaları ve hangi kelimelerle arama yaptığını kaydediyor, şehirler kameralarla 24 saat gözetim altında tuluyor. Patlayıcıları koklayarak tanıyan güvenlik cihazları, yüz tanıma özelliği olan kameralar, vücut sıcaklığına duyarlı algılayıcılar güvenlik için kullanılan teknolojilerden sadece bir kaçı.
İngiltere 4 milyon kamera ile izleniyor
Bombalarla sarsılan Londra, dünyanın şehir kameralarının güvenlik açısından en çok kullanıldığı yerlerden biri. Bugün İngiltere, ülkenin çeşitli yerlerine dağıtılmış 4 milyon kamera ile izleniyor. Sadece Londra`da bulunan kamera sayısı 500 bin. Liberty adlı insan hakları örgütünün başkan yardımcısı Mark Littleton`a göre, “İngilizler, dünyanın en çok gözetlenen yurttaşları”. Liberty yetkililerine göre, İngiltere`de “güvenlik kameraları”nın sayısı 4 yıl sonra 25 milyona yükselecek.
Sokaklar, parklar, devlet daireleri bu kameralarla her an takip ediliyor. 7 Temmuz 2005`te meydana gelen saldırılarda da, bu kameralarla elde edilen görüntüler istihbarat amaçlı kullanıldı. Saldırıların kimler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine ilişkin, kaydedilen görüntülerden yararlanıldı. Ancak ne yazık ki, 500 bin kamera, Londra`daki saldırılardan önceden haberdar olmaya ve önlemeye yetmedi.
Gözetleme kamerası oyuncuları sahnede
Türkiye`de de bireylerin izlenmesine yönelik çalışmalar var. Telefonların dinlenmesi, e-posta kayıtlarının takibi artık malum konular. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde devreye giren ve şehri yüzlerce kamerayla takip eden MOBESE sistemi de özellikle kapkaçın önlenmesinde işe yarayacağı düşüncesiyle devreye sokuldu.
Vatandaşların önemli bir kısmı, “Kapkaç bitecekse, beni takip etmelerinden rahatsız olmam” şeklinde bir görüşe sahipken, karşı görüşü savunan “Gözetleme kamerası oyuncuları” adlı bir grup çıktı ortaya. Bu amaçla İstanbul`un belli yerlerinde güvenlik kameraları önünde çeşitli gösteriler yapıldı. Kampanya yurtdışındaki “Surveillance Camera Players/Gözetleme Kamerası Oyuncuları” etkinliğinin Türkiye versiyonu. Sözkonusu kampanyanın adresi şöyle: http://www.notbored.org
http://korotonomedya.net/kisadevre/4/10madde.html adresinde de, “10 Maddede Kendi `Gözetleme Kamerası Tiyatronuzu` nasıl sahneye koyarsınız?” şeklinde bir metin var. Burada, yurtdışındaki kampanya çalışması birebir çevrilerek yayınlanıyor. Merak edenler okuyabilir.
İstanbul`da “MOBESE`ye karşı NOBESE” sloganıyla yapılan gösterilere ilişkin görüntüler ise şu adreste görülebilir: http://istanbul.indymedia.org/news/2005/06/35583.php
Bu sayfadaki yorumlara bakınca görülüyor ki, vatandaşlar izlenmekten rahatsız değil. Kapkaç bitecekse, varsın izlesinler görüşü hakim. Son telefon dinleme olayında da, bazı gazetelerde yayınlanan haberlerde görüşü sorulan vatandaşlar, “Telefonlarımız dinlenebilir”
diyorlardı! “Bireysel mahremiyet” ve “kameralı hayat”, ülkemizde yeni bir konu. İlerleyen günlerde, sanıyoruz hukukçular konunun detaylı analizini yapacaklardır.


http://www.izleniyoruz.net


http://www.businessweek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir