WİMAX TEKNOLOJİSİNE HAZIRMISINIZ ?

WiMAX adlı yeni teknoloji şu anda kullandıgımız kablosuz uygulamalarda yeni bir çığır açacak. Hem kablosuz hem de geniş bant internet imkanı sunacak. Belki cep telefonlarında da yerini alacak. WiMAX, kablolardan kurtulmak için bir alternatif olacak.


WiMAX, geniş kapsamlı ağlar için geliştirilen teknolojilerin uygunluğunu belirleyen standartlar topluluğu olarak tanınıyor. Bu teknolojinin alt seviyedeki Wireless (kablosuz bağlantı) şu anda birçok yerde sorunsuz çalışıyor.Fakat belli bir mesafeyi astıgınızda bağlantı için karasal kabloları kullanmak zorundasınız. Kendi evinizde veya ofisinizde yaptıgınız kablosuz bağlantınızı tüm mahallenizde veya caddenizde oldugunuzu düşünebiliyormusunuz. Bunlar hayal değil ve yakın zamanda’da Türkiye’dede hayata geçecek.Şu an birçok batı ülkesinde deneniyor ve başarılı şonuçlar alındı.


KABLOSUZ İNTERNET


Günümüzde de genellikle fast food restorantlarda ve hava alanlarında kullanılan, yüksek hızda ınternet bağlantısı sunan kablosuz teknoloji. WiMax, aynı şeyi, yani kablosuz yüksek hızda ınternet bağlantısını maksimum 35 millik bir alan içerisinde sağlayabiliyor.Fakat bir kampüs ,mahalle veya cadde için bunu yapamıyorlardı. Şimdi bu sistem ile dizüstü bilgisayarınızla internet bağlanabileceksiniz.Yeterki sinyalleri alabilieceğiniz mesafelerde olun.


WİMAX NEDIR?


Wimax aslında çok yeni bir şey değil. WiMax, yıllardır bilinen ve sabit kablosuz adı verilen bir teknolojiyi kullanıyor. Uzun bir direkten bir sinyalin minik alıcılarca alınmasına dayalı tipik bir sistem. Sinyal geniş bir alanda bir İnternet bağlantısı sağlıyor. Bunun için hiç bir türlü kablolara gerek duyulmuyor. Bu tür aparatlara ihtiyaç olmadıgı içinde piyasadaki kabloların fiyatlarıda gün geçtikçe düşüyor.Wi-Fi ağları için takılan çipler. Wi-Fi ağ giriş kartı fiyatları bir senede 70 dolardan 20 dolara düştü, Bilişim uzmanları Wimax’in DSL ve kablolu modem ile servis veren yerlerde oldukça popüler olacağını savunuyorlar. Sadece bir direk,ile yüzlerce kullanıcıya Wimax sinyali sağlayacak. Bazı analistler ise, hava dalgaları ile ses ve veri getirmek için başka teknolojilere milyarlar yatırmış olan, büyük cep telefonu firmaları için, ciddi tehdit olabileceğini vurguluyorlar. Sistem cep telefonlarındaki baz sinyalleri konseptine dayandıgı için çok kullanışlı bir durumda.Bu kolaylıgın yanında wimax ile baz istasyonlarındaki olası kanser tehditini dahada artıracagını söyleyen kişilerde bulunuyor. Çünkü şu an etrafımızı kuşatan birçok sinyal mevcut. Bu sinyallerin karmasıklığının insan sağlığı üzerinde ne gibi etkiler yapacagı hala bilinmiyor. En güzel yani ise internet’teki hızınız olacak bu sistemle. Şu anda Türkiye’deki birçok kişi 1 MB ADSL bağlantısı ile bağlanmaya çalışıyor. Ama hiç bir zaman 1 MB göremediği biliniyor. En fazla 6,50 MB trafiği görebilimekte.Wimax ile erişim hızının saniyede 3 mbit olacakğı varsayılıyor.Bu sisteme ise abone olunarak bağlantı kurulacak. Normal bir ADSL kullanıcısı gibi olacaksınız ama bu baz istasyonunun kapsama alanına giriyorsanız olacak .Bu teknoloji şimdilik çok fazla yaygınlaşmasada gelecek taleplere göre artacagı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir