YAĞMUR DUASI AMA NASIL?

Kardeşler, malumunuz yeryüzündeki tüm mahlûkat suya muhtaç… Su nereden gelecek Rabbimiz gönderecek gökten… Mülk Suresi 30.ayette Allah C.C şöyle diyor? “De ki: “Söyleyin bakalım: Suyunuz çekiliverse, size kim temiz bir akarsu getirir?” İşte Rabbimizin göndermesine muhtaç olduğumuz yağmuru istemek için Allah’ı Teala bizden aslında çokta zor olmayan bir şey istiyor… Nuh Suresi bunu şöyle açıklıyor:

NUH Suresi
10.”Dedim ki: Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü o çok bağışlayıcıdır.’
11.“(Bağışlama dileyin ki,) üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin.’
12.“Sizi mallarla, oğullarla desteklesin ve sizin için bahçeler var etsin, sizin için ırmaklar var etsin.’

Bu ayet sıkıntıların çözümünün tek yoldan olduğunu gösteriyor. TÖVBE…TÖVBE

Neml suresi 62. ayet:
“Yahut kendisine dua ettiği zaman zorda kalmışa cevap veren ve başa gelen kötülüğü kaldıran, sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile birlikte başka ilah mı var!? Ne kadar az düşünüyorsunuz!”

Bu iki ayeti birlikte düşündüğümüz zaman aslında dua etmenin başlangıcı istiğfar oluyor nasıl ki evin girişi kapı ile oluyorsa ya da kapıyı anahtar açıyorsa duanın başlangıcı da tevbe ile oluyor dua evine tevbe kapısından girmek gerekiyor yani.

Nasıl Kuran okumadan önce besmele çekiyorsak duaya başlarken de tövbe ederek başlamak gerekiyor. Bir diğer nokta da 11. ayeti düşünürsek; burada gökten bol bol yağmur indirilmesine işaret ediliyor. Bunu zahiren düşünürsek yağmurun yağmasına istiğfarları vesile etmemiz gerekiyor. Daha da genişletirsek yağmur bir rahmet eseri yağmuru temsil olarak düşünürsek gelecek her bir rızkın anahtarı da tövbe olmuş oluyor. Nimetin gelmesi de demek ki samimi bağışlanma talebiyle Allah’a acilen iltica etmeliyiz…

Yağmur için acilen dua edelim…Ama gönülden yapılan, samimi bir tövbe ile yapılan dua inşallah..Rabbimiz kerem sahibidir, bunca günah ve kusurlarımıza rağmen masumlar var aramızda, sucu olmayan mahlukatlar var inşallah lütfedecektir…Hadi hep beraber samimi bir tövbe edip maddi ve manevi yardımları bekleyelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir