Yakın Plan Erkan Mumcu

Alışılmışın dışında yaklaşımlarıyla dikkatleri çeken Erkan Mumcu kimdir ? Tanıyor muyuz Erkan Mumcu’yu ?

Erkan Mumcu çantasız, ev ödevsiz ve üniformasız eğitimle bir şeyleri başlatmak istiyordu. Ülkesinin gelişmesini isteyen herkesi mutlu ediyordu bu tavrı. Bundan rahatsız olanlar, sadece çatışma kültürünün devamını isteyen çıkar çevrelerdi. Çünkü Türkiye normalleşmek istiyordu. Mumcu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınması statükonun kazanımı, birlikte yaşamacılığın kaybıdır.

ABD’nin savaş rüzgarlarına rağmen Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu’nun çıkışları devam ediyordu. Çantasız, ev ödevsiz ve üniformasız eğitim, yarış atına döndürülen çocukların da velilerin de daha algılayamadığı bir projeydi.
Projenin gerçekleşmesi her şeyden önce kamuoyunun buna hazır olmasıyla mümkündü. Çantasız, ev ödevsiz ve üniformasız eğitim, çocuklar kadar öğrenci velilerini de sevindiriyordu. Çünkü ev ödevlerine çocuklar gibi veliler de çalışmak zorundaydı. Dahası Mumcu’nun üzerinde çalıştığı üniversite reformunun fincancı katırlarını ürkütmesiydi. Mumcu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Kültür Bakanlığı’na kaydırılması, bunun göstergesi.

Yakın plan Erkan Mumcu

Alışılmışın dışında yaklaşımlarıyla dikkatleri çeken Erkan Mumcu kimdir ? Tanıyor muyuz Erkan Mumcu’yu ?
Evet Erkan Mumcu bir çoğumuz gibi taşralı. Eşraftan birinin oğlu da değil. Şerif Mardin’in “Eşrafın çevresindeki ikinci dereceden bazı kimseler de, ekonomik alanda başarı kazanmayı sağlayacak fırsatları görmüşlerdi” dediği eski köylü yeni tüccar bir babanın, okuyan çocuğu olarak tanımlanabilir. Erkan Mumcu’nun hayat akışını kısaca ele alalım.

İlkokul Mezunu Mumcu’nun elinden Sabahattin Çakmakoğlu tuttu

Erkan Mumcu 1973 yılında parasız yatılı okulu sınavına girecektir. Sınava girmek için sağlık raporu gerekmektedir. Mumcu rapor almak için hastaneye gider. Mumcu hastaneye geç gittiği için, heyetteki doktorlardan bazılarını bulamaz. Bir hemşire, “Vali’nin yanına git” diye akıl verir. Özel kalem engelini aşamayınca 10 yaşındaki Erkan Mumcu, valinin odasının önünde ağlamaya başlar. Hıçkırıkları içerden duyan vali, kapıyı açınca Erkan Mumcu’yu karşısında görür. Vali, Mumcu’yu yanına çağırır. Vali Milli Savunma Eski Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu’dur. Derdini dinler “dur bakalım, üzülme hemen, bakarız bir çaresine” der ve Sağlık Müdürünü arar. 15 dakika sonra sağlık raporu hazırdır. Çakmakoğlu “İşini hallediyorum ama sen de okulunda birinci olacaksın” diye nasihat eder. Mumcu bu nasihati yerine getirir, başarılı bir öğrenci olur.

Dört kez lise değiştirdi

1980 öncesinin çalkantılı döneminde lisede okuyan Erkan Mumcu, ülkücü ve solcu öğrenciler arasındaki saflaşmada yerini ülkücülerin yanında alır. Hareketli bir dönem yaşayan Mumcu, karşıt görüşlü öğretmenlerin baskısıyla çok sık okul değiştirmek zorunda kalır. Liseyi bitiren Mumcu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girer. Hocası Prof.Dr.İlhan Özay, Ford Vakfı’ndan bulduğu bursla eğitimini Harvard’da sürdürmesini ister, bu öneriyi Mumcu babasının işlerine yardım etmek zorunda olduğundan dolayısı kabul etmez.

Sinema tutkusu

Üniversite yıllarında Mumcu edebiyat ve sinema ile ilgilenmeye başlar. Senaryolar, öyküler yazar ve bazı dergilerde sinema eleştirileri yapmaya başlar. Bir kaç arkadaşıyla Yazı adlı bir dergi çıkarmaya başlar. Ancak ilk 5 sayıdan sonra dergide yazmaz.Buradaki yazılarında radikal bir söylem kullanır. Bu üslubu sonraki yıllarda kendisi de eleştirir. İçindeki sinema aşkı, pratiğe dönüşür. Sinema için gerekli olan çerçeve bilgisini düğünlerde yaptığı şip şak fotoğrafçılık tecrübesi ile kazanmıştır. Kameraman asistanlığı ve yönetmen yardımcılığı yaparak Yeşilçam’a girer. Lokman Kondakçı’nın sahibi olduğu Varlık Film’de Attila İlhan, Yücel Çakmaklı, Sinan Çetin, Refik Erduran ve Yusuf Özaslan gibi ünlü isimlerle birlikte çalışır.

Erkancığım bu kızla ilgilen

Erkan Mumcu’nun sinemada en büyük icraatı, bir film setinde tepesi atınca, Kenan Kalav’ı setten kovmasıdır. Olay sonra tatlıya bağlanır. Onun sinema macerasında bir başka ilginç olay eşi Işın Hanım’la ilgilidir. 1987’de TRT’ye Süleyman Nazif’in Karagün başlıklı makalesini esas alan bir belgesel çekmektedir. Prodüksiyon Amiri, “Erkancığım burada yamyam çok, bu kızı harcarlar, sen bununla ilgilen lütfen” der.Erkan Mumcu sinema tecrübesi olmayan Işın Hanım’la ilgilenir. O kadar yakından ilgilenir ki, ilk haftanın sonunda evlenme teklifi eder, ikinci haftanın sonunda söz keserler, üçüncü hafta nişanlanırlar. Ama dördüncü hafta evlenemezler. Çünkü Işın Hanım’ın babası önce okulunu bitirmesini şart koşar. Evlilik, 8 Haziran 1988’de gerçekleşir. Mumcu kısa dönem askerlikten sonra, baba mesleği kumaş ve konfeksiyon işine girer. Bu arada kısa bir Amerika seyahati yapar.

Önceki dönemin en genç milletvekili

1995 yılı genel seçimlerinde ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın Isparta’dan milletvekili adayı olmasını ister. Kendisi belediye başkanlığına devam etmek isteyen Bayram, Erkan Mumcu’yu kendi yerine liste başı olarak teklif eder.
Süleyman Demirel’in kalesi Isparta’dan seçilen ilk ANAP milletvekili Erkan Mumcu olur. Bir sonraki seçimde Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Isparta’dan ikinci defa seçilme şansını zor görerek, onu büyük şehirlerden aday olmaya çağırır. Bu teklifi reddeden Erkan Mumcu Isparta’dan aday olmakta ısrar eder. Yılmaz, ne hali varsa görmesini diler. İkinci defa girdiği seçimde, partisi Türkiye genelinde oy oranını sadece Isparta’da arttırmıştır.

Bir Mumcu fıkrası

Kamuran İnan’a atfedilen bir espriye göre, İnan, Mumcu ile Meclis kulisinde karşılaşınca, “Evladım, sen hangi milletvekilinin çocuğusun ? Hadi babanın yanına git” demiş. Fıkraya göre Mumcu, milletvekili olduğuna Kamuran İnan’ı güçlükle ikna etmiş. Gerçi şimdi Mumcu da orta yaşlı milletvekili oldu ama fıkra hala anlatılıyor.

Turizm Bakanı

Erkan Mumcu, Turizm Bakanlığı görevine getirilince başarılı bir performans sergiler. Uygulamaları ve yaklaşımlarıyla kamuoyunda ilgi toplar. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ardından yaptığı konuşmada “deprem altında kalan Türk siyasi ve idari sistemidir” diyerek, felaket karşısında kilitlenen devlet mekanizmasına esaslı bir eleştiri getirir.

ANAP`ta Erkan Mumcu depremi

Erkan Mumcu, ANAP’ta bulunduğu süre içinde Mesut Yılmaz’ın değer verdiği bir isim olmuştur. Bakanlık ve Genel Başkan Vekilliği görevlerine getirilmiştir. Yılmaz’a bu kadar yakın bir isim olmasına rağmen, parti içinde yapılması gerekenleri açıklamaktan geri kalmaz.
Mumcu’nun, “Yılmaz’ın partiyi şirket gibi” yönettiği eleştirisi üzerine kopar. Mesut Yılmaz, eleştirileri kabul etmez ve Mumcu’yu parti içindeki aktif konumundan uzaklaştırır. Mumcu’nun çıkışı, parti içinden ve kamuoyundan büyük ilgi toplar.
Mumcu AK PARTİ’den Milli Eğitim Bakanı ama ?
Türkiye, Devlet Bahçeli’nin çağrısı ile seçim sath-ı mailine girince, Erkan Mumcu da yıldızı yükselen AK PARTİ’de yerini alır. Seçimden sonra kurulan hükümette Milli Eğitim Bakanlığına getirilen Erkan Mumcu bu görevde yaptığı çıkışlarla kamuoyunun yine ilgisini çeker. Çantasız, ev ödevsiz ve üniformasız eğitim, ülkesinin gelişmesini isteyen herkesi mutlu ediyordu. Önümüzdeki dönemde özel okullara vergi indirimi başta olmak üzere öğrenci kapasitesini arttırmaya yönelik teşvikler gelecekti. Bu arada yüksek öğrenimin normalleştirilme çalışmaları devam ediyordu. Kemal Gürüz dışında bu tasarıdan pek gocunan yoktu. Tasarının en önemli yaklaşımlarından biri belki de yabancı dille eğitim cinayetini ortadan kaldırması olacaktı. Olmadı. Çünkü Mumcu artık Milli Eğitim Bakanı değil.

Erkan Mumcu kimdir ?

Erkan Mumcu, 1963 yılında Isparta`nın Yalvaç ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu oldu. 20 ve 21. dönemde Isparta Milletvekili olarak parlamentoda görev yaptı. 57. hükümette Turizm Bakanı oldu ve ANAP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Mumcu, daha sonra AK Parti`ye katıldı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde Isparta milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi. 58.Hükümette Milli Eğitim Bakanı, 59.Hükümette Kültür Bakanı oldu. İngilizce bilen Mumcu, evli ve 2 çocuk babası.Şu an ANAP Genel başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir