YAZ KARDEŞİM…

“Yaz kardeşim” sözüyle başladı Risale-i Nur’un hikâyesi. Ve kalemler yazmaya başladı…

“Barla ve etrafındaki beldeler birer Nur fabrikası oldu. Evler, sessizce işleyen matbaalara dönüştü. Kalemler gece gündüz çalıştı…” Ve bir kutlu hayatın en mesut yılları, bugün dünyanın her tarafına saadet neşrediyor.

1927 yılında Barla’ya ayak basan bir misafirin gelişi, sadece beldenin değil, milyonlarca insanın hayatını etkileyecek bir dönüm noktası olacaktı. Bu kutlu misafire 7 yıl boyunca ev sahipliği yapan Barla, bugün sadece Türkiye’nin değil, dünyanın her tarafına kök salmış bir iman hareketinin merkezi olacaktı. Bu hareketin nasıl başladığını, hangi merhalelerden geçip bugüne geldiğini merak ediyorsanız, geçtiğimiz Pazar günü açılan “Barla Yılları” adlı sergiyi mutlaka görmelisiniz. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından Rüstempaşa Medresesi’nde açılan sergi, adeta zaman tüneli gibi sizi geçmişle buluşturuyor.

Bediüzzaman, sürgün hayatı yaşıyordu orada. Dostlarından, akrabalarından uzakta ve mahrumiyet içinde… Buna rağmen, “Barla’da geçirdiğim yıllar, hayatımın en mesut yıllarıdır” diyordu. İşte davasına içten inanan bir misyon adamının farkı bu. Lider hiçbir sıkıntıya, eziyete aldırmadan yoluna devam edebilen insandır.

Liderlik, Dr. Cihanser Erel’in uzun araştırmalar sonucu yazdığı bir kitaba da konu oldu. Bugünlerde piyasaya çıkan kitapta liderlik konusu farklı yönleriyle ele alınmış: Lider adlı kitapta, Gandi’nin yaşamından da kesitler veriliyor. Tek bir insanın kısa zamanda milyonlarca insanı nasıl harekete geçirdiğini görüyoruz burada. Topluma mesajınız ne olacak diye sorulduğunda, “mesajım yaşamımdır” diyordu Gandi.

Lider kime denir? Lideri yetiştiren ortamlar nasıldır? Herhangi bir kişi ile lider arasındaki fark nedir? Özellikle kriz ortamlarında lider nasıl davranmalı? Liderin kişilik özellikleri nelerdir?

Dr. Cihanser Erel, mesleki, akademik ve idari birikimlerini bu kitapta toplamış.
“Liderlik bir pozisyon değil, bir süreçtir.” diyor Cihanser Erel. Ona göre liderlik, nükleer enerji elde etmek gibi bir şeydir. Bünyedeki gizli enerjiyi ortaya çıkarmaktadır. Liderlik eylemleri kontrol etmekten çok ruhları etkilemeyi içerir ve işe yürekleri katarak iş görmeyi sağlar.

Lideri aynı zamanda bir “isyancı” olarak da tanımlayan yazar, iş dünyasında, politikada ve bürokraside liderin önemini anlatıyor… Günümüzde tüm organizasyonlar, karşılarına çıkması kaçınılmaz olan sorunlarla başa çıkabilmek için her zamankinden daha çok liderlere ihtiyaç duymaktadırlar.

Hem Batı hem de Doğu kaynaklarından referans alan kitap, tarihi tecrübeleri süzerek çağdaş insanın anlayabileceği bir formata dönüştürmeyi başarmış. Her yaştan insanın kolayca anlayabileceği bir kitap. Bir cep kitabı kadar kolay okunabilen ama aynı zamanda başucu eseri özelliği taşıyan değerli bir eser. Alfa Yayın Dağıtım’dan, seçkin kitapçılardan veya internetten temin edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir