Yeni Büyükelçisi Ross Wilson kimdir ?

Beklenen oldu ve ABD Türkiye’ye yine yahudi asıllı bir elçi atadı. Peki bu elçi kimdir ? Medya niye bu kadar önemsiyor.

Elçinin geleceği zamanları uzaktan gören yazar Serdar Kuru’nun yazısını sitemize alıntılıyoruz.

İşte yazı

Sevgili dostlar Türkiye’de karıştırdığı haltlar yüzünden pek çok kesimin tepkisini çeken ve bu sebeple Amerika tarafından geri çekilen Edelman’dan sonra nasıl bir büyükelçinin atanacağı konusunda Amerika’dan gelen görüntüler netleşmeye başladı. Şu an olası büyükelçi adaylarının üçe indirilmiş olduğu söyleniyor. Bunlar ABD’nin eski Moskova ve NATO Büyükelçisi Alexander Vershbow, eski Azerbaycan Büyükelçisi Ross L. Wilson ve İş Dünyası’ndan sorumlu müsteşar yardımcısı Anthony Wayne. Bu isimlerden Ross Wilson ve Anthony Wayne’e diyeceğim pek bir şey yok. Hatta Azerbaycan eski büyükelçisi Ross Wilson’un Türkiye’nin hassasiyetlerini kavradığını ve Türk karakterini de yakından tanıdığını tahmin ediyor ve Amerika tarafından atanmasının bundan önceki iki büyükelçiye göre çok daha iyi bir seçim olabileceğini düşünüyorum. Ancak eğer Bush ekibi ve onun dünyadan habersiz neo-conları Türkiye’ye Alexander Vershbow’u atarsa kıyameti koparırım. Neden mi? Hemen açıklayalım.

Bundan önceki büyükelçi Eric Edelman atandığı zaman “Eric Edelman kimdir” başlıklı bir yazı yazarak kendisinin Yahudi asıllı ve Neo Conların beyin takımından olduğunu açıklamış, bundan önce gittiği ülkelerin hepsinde ya bölünme ya da ekonomik felaketler olduğunu belirtmiş ve bu adama dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştim. Eğer o zamanlar gerekli kurumlar tarafından bu uyarılarım dikkate alınsaydı Edelman efendi görevde bulunduğu süre içinde bu kadar problem yaratamazdı. İşte şimdi gene uyarıyorum eğer Amerika Türkiye’ye Alexander Vershbow’u atarsa çekeceğimiz var demektir. Alexander Vershbow’da aynı Edelman gibi Yahudi asıllıdır. Kendisi ilk olarak NATO’ya Amerikan büyükelçisi olarak tayin edildiği zaman dikkat çekti ve NATO’nun doğuya genişlemesini ateşli bir şekilde destekleyerek Rusya’nın tepkisini çekti. Vershbow’un bu dönemde yaptığı ikinci büyük icraat ise Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetlerindeki Yahudilerin İsrail’e göç ettirilmesi konusuydu. Bu alanda o kadar cansiperane çalıştı ki “Sovyet Cumhuriyetleri Yahudi Birliği” adlı kuruluştan özel madalya aldı. Tabii ki Ruslar en kötü zamanlarında ülkelerinden çok büyük bir kalifiye eleman göçüne sebep olan Vershbow’un “iyiliklerini” unutmadılar. Amerikan hükümeti daha sonra sanki Ruslara inatmış gibi bu adamı Rusya’ya büyükelçi olarak atadı. Alexander Vershbow’un Rusya’da en önem verdiği ilk mesele Rusya’nın iliğini kemiğini sömüren yeni kapitalistlere destek olmaktı . Oligarklarda denen ve hepside nedense Yahudi olan bu kişiler özelleştirme adı altında Yeltsine rüşvet vererek Rusya’nın tüm değerli tesislerini cebe indirdiler. Daha sonra iktidara gelen Putin bu açgözlülere savaş açarak yakaladıklarını hapse tıktı ama diğerleri hesap verme gününün geldiğini anlayınca yurtdışına kaçıverdiler. Yurtdışına kaçan bu ganimetçilerin en büyük destekçisi ise Amerikan elçisi Alexander Vershbow’du ve hapse atılan oligarkların hakkının yendiği konusunda dünyayı ayağa kaldıran şahıs da aynı kişiydi. Bu sebeple Putin bu adamı aynı burada Edelman’a yapıldığı gibi ülkesine postaladı.

Şimdi bir düşünelim eğer Amerika Edelman’dan sonra onunla aynı kafada olan Vershbow’u buraya yollarsa niyetini de belli etmiş olacaktır. Bu adam hakkında size ilettiğim ve burada yazamadıklarım da dahil tonlarca bilgi devletimizin istihbaratında mevcuttur ve eğer istenirse Putin’in büyük bir memnuniyetle bu adam hakkında detaylı bilgilendirme yapacağından da eminim. Eğer Amerikanın bu şahsı buraya göndermek konusunda bir niyeti varsa daha şimdiden tavrımız konularak caydırılmalıdır. Osmanlıyı yıkan fitnelerin başında emperyalist ülkelerin büyükelçilikleri olduğu düşünülürse bu konuya neden hassasiyet gösterdiğimiz de anlaşılacaktır.

***************

Milliyetin konu ile ilgili Haberi

Ankara’ya Bakü ekibi

Edelman’ın halefi belirlendi. ABD’nin Ankara’ya eski Bakü Büyükelçisi, başarılı diplomat Ross Wilson’ı ataması bekleniyor. İki numara olması beklenen Nancy McEldowney de Bakü’den

Yasemin Çongar – Washington

Bush yönetimi, Eric Edelman’dan sonra Ankara Büyükelçiliği görevine, ABD Dışişleri’nin en parlak diplomatlarından biri sayılan 50 yaşındaki eski Bakü Büyükelçisi Ross Wilson’ı atama eğilimi taşıyor.
Milliyet’in ABD Dışişleri’ne yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Büyükelçi Edelman’ın halefinin belirlenmesi için haftalardır süren eleme çalışması büyük ölçüde tamamlandı ve Wilson adında uzlaşma sağlandı.
Kaynaklar, son haftalarda adı bu kapsamda öne çıkan ABD dışişleri bakan yardımcılarından Earl Anthony Wayne’in başka bir göreve geleceği, Wilson’ın Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterildiğinin ise, “son anda bir değişiklik olmazsa”, önümüzdeki haftalarda resmen açıklanacağı beklentisini aktardılar.

Bölgeyi tanıyor

Türkiye ile yakından ilgili bir ABD’li işadamı da, Edelman’ın yerine Wilson’ın düşünüldüğünün kendilerine bildirildiğini kaydederek, “Bölgeyi iyi tanıyor ve çok dinamik” diye nitelendirdiği Wilson’ın “yüksek profilli bir diplomat” olduğunu ve Ankara’ya atanmasının “ikili ilişkilere çok olumlu katkı yapacağını” dile getirdi.
Türk diplomatları ise, “Wilson adının öne çıktığını duyduklarını”, ancak bunun kendilerine henüz resmen iletilmediğini belirtiyorlar.
Ross Wilson’ın Ankara Büyükelçisi olarak atanmasının kesinleşmesi halinde, görevinin resmiyet kazanabilmesi için Senato’dan onay alması gerekecek. Bu sürecin aylar alabileceğine dikkat çekiliyor.

İstanbul’a bekleniyordu

Ankara Büyükelçiliği’ne iki numaralı yetkili olarak atanması beklenen isim ise, Bakü’deyken Wilson’ın da “iki numarası” olan Nancy McEldowney. Önce İstanbul Başkonsolosu olarak tayini çıkan, ancak son anda doğan boşluk üzerine Ankara’ya kaydırılması gündeme gelen McEldowney’nin, Bakü’nün yanı sıra Ulusal Güvenlik Konseyi, Bonn ve Kahire deneyimi de var. Türk diplomatlarıyla şimdiden çok yakın diyaloğu olan McEldowney, Türkçe de biliyor.

Deneyimli diplomat

2000 – 2003 yıllarında ABD’nin Bakü Büyükelçisi olan Wilson, 26 yıllık diplomat. Daha önce Prag ve iki kez Moskova büyükelçiliklerinde çalışan, Melbourne Başkonsolosluğu yapan Wilson, Minnesota Üniversitesi’nden lisans, Columbia Üniversitesi ve Amerikan Ulusal Harp Koleji’nden birer yüksek lisans diplomasına sahip. Wilson’ın Çekçe ve Rusçasının yanı sıra bir miktar Türkçesi de var.
Azeri-Ermeni gerginliği ve enerji yolları konusunda uzmanlaşan Wilson, Bakü’deki görev döneminde Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve geniş Ortadoğu ve Kafkasya’da demokratikleşme yanlısı açıklamalarıyla dikkat çekmişti.

Edelman veda etti

ANKARA Milliyet

ABD Savunma Bakanlığı’ndaki (Pentagon) yeni görevi dolayısıyla haziranda Türkiye’den ayrılacak olan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e veda ziyaretinde bulundu. Edelman, yeni görevinde de Türkiye – ABD ilişkilerinin geliştirilmesi için çaba sarf edeceğini söyledi.

Gül’den övgü

Gül, Edelman’ın Ankara’da bulunduğu kritik dönemde ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve işbirliğinin güçlendirilmesi yolunda büyük katkılar yaptığını belirterek, kendisine teşekkür etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Haziran’da ABD’ye yapacağı ziyaretin, iki ülke ilişkilerinin daha da ilerlemesi için iyi bir fırsat oluşturacağını kaydeden Edelman da, Savunma Bakanlığı’ndaki yeni görevi sırasında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde gayretlerinin süreceğini vurguladı. Görüşmede Gül, PKK’yı gündeme getirince, Edelman, PKK’yla mücadele sözünü unutmadıklarını belirterek, “Bu konuda bir taahhüdümüz var, bunu biliyoruz, bunun bilinci içindeyiz. Önümüzdeki dönemde bu konuda umuyoruz ki daha tatmin edici birtakım sonuçlar alabileceğiz” dedi. Edelman, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir