Yeni meajınız var: Telefonunuz kaçak

Tüm cep telefonlarını kayıt altına alıp devletin zararı önlemek için l Eylül’e kadar kayıtdışı olan 12 milyon cep’e sms gönderilecek.

14 Aralık’a kadar kaçak telefonlarını kayıtlı hale getirmeyenlerin cep telefonları kilitlenecek ve kullanılmaz hale gelecek
Pahada ağır, yükte hafif olduğu için gaspçıların hedefi olan cep telefonları, kap – kaç olaylarının artmasından sonra kontrol altına alınıyor. 13 Temmuz’da yürürlüğe giren yasaya göre cep telefonları kayıt altına alınıyor. Bundan sonra piyasada ’spot’ adıyla satılan kaçak cep telefonlarını kullananların başı yasayla derde girecek. Buna göre cep telefonları kaçak olan kişiler bir defaya mahsus olarak 5 YTL karşılığında telefonlarını yasal hale getirebilecekler. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer 14 Aralık’ta başlayacak yeni dönemle ilgili şunları söyledi: 33 milyon abonenin IMEI(güvenlik) numaraları deşifre edilerek 12 milyon kadar cihazın kaçak olduğu saptandı, l Eylül’de 12 milyon kişiye hangi merkezlerde telefonlarını kayıt ettirebileceklerini gösteren SMS’ler yollanacak. Kaçak cihaz kullananlara 14 Aralık’a kadar telefonlarını kayıt ettirme hakkı tanınacak.

Fatura getirene sorun yok

Kaçak cep telefonu sahipleri eğer fatura ile kendilerine gösterilen merkeze giderlerse ücret alınmadan telefonları kayıtlı hale getirilecek. Bu durumda faturayı kesen işletme hakkında hukuki süreç başlayacak. Eğer aboneler fatura getiremezse bir defaya mahsus 5 YTL ödeyerek kaçak telefonlarını kayıt altına alabilecekler. 14 Aralık tarihine kadar telefonlarını kayıtlı hale getirmeyenlerin cep telefonları kilitlenecek. Yeni yasanın 14 Aralık’a kadar kaçak cep telefonu satışlarını teşvik etmemesi için 14 Temmuz’dan sonra getirilen kaç telefonlara ağır cezalar var. Buna göre yetki belgesiz telefon getiren satıcılara 100 YTL’ den 10 bin YTL’ye kadar para cezası verilebilecek. Yetki belgesiz bakım – onarım yapanlara ise ceza 50 günden 2 bin güne kadar adli para cezası uygulanabilecek.

Cep telefonlarının güvenliği sağlayan IMEI numaralarını değiştirenlere de ağır ceza geliyor. Her telefonda bulunan ve 15 haneden oluşan özel güvenlik numarasını kanunsuz değiştirenler l ile 5 yıl arası hapis cezası ve 100 günden 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılabilecek.

Alıcıdan kimlik istenecek

14 Aralık’tan sonra cep telefonu alacaklardan kimlik bilgilerini vermesi istenecek. Yanlış bildirimde bulunanlara para cezası verilecek. Cep telefonunun kim tarafından kime satıldığı net olacak. Ayrıca SİM kartı alınırken de satın alınan cep telefonunun faturası mutlaka sorulacak. Faturasız telefon kaçak telefon almak anlamına gelecek.

2’nci eller ambalaja…

Yeni uygulamada 2. el cep telefonu satışlarına da düzenleme getiriliyor. Buna göre 2. el cihazlar ö/el ambalajda satılacak ve 6 aylık garanti belgesi olacak. Yetki belgesiz satış yapanlar ya da ambalajsız veya garanti belgesiz satış yapanlara 2. el tek bir cihaz için 100 YTLden 10 bin YTL’ye kadar para cezası verilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir