YENİ NESİL TEKNOLOJİYE HAZIR MISIN ?

Yeni nesil teknolojisi olarak adlandırılan 3G hizmetlerini dünyanın birçok ülkesi kullanmaya devam ettiği dönemde Türkiye hala 3G lisansları ile ugraşıyor.
Cepinizdeki cep telefonunun, konuşmak ve fotograf çekmenin yanında birçok işlevi oldugunu ve bu işlevi Türkiye haricindeki birçok ülkenin kullanıldıgını kaç kişi biliyor acaba. Yakında cep telefonlarımız, garaj kapısını da açacak. Otobanda OGS yerine geceçek ve TV izlememize olanak sağlayacak. 3G teknolojisi kısaca telefonla uydu aracılığı ile veri alma veya gönderme olarak adlandırılabilinir. Eski GPRS sistemlerde ses normal olarak giderken, yeni nesil 3G de ise ses veri olarak gidecek.Bu sistemle Laptop’unuzudan cep telefonu aracılığı ile geniş bant olarak internete bağlanabilirsiniz, cep telefonuzun taracısıyla internet’te gezebilir, cep telefonu ile görüntülü konuşma yapabilirsiniz.

3G NEDİR ?

3. Nesil GSM Hizmetleri (3G ya da 3K) üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojisilerine

verilen genel ad olarak tanımlayabiliriz. Aynı 1G ve 2G gibi, hücresel bir ağ sistemi kullanır. 3G teknolojisi cep telefonlarını bir internet cihazına dönüştürerek saniyede 2 Megabayt hızla internet baglantısı saglayabilmekte.Yani masanızdaki bilgisayarlar internete baglıyken neler yapılabiliyorsa, 3G teknolojisi ile bunun daha hızlısını ve çok daha ilgincini cep telefonları ile yapabileceksiniz. Çünkü internet artık cebe girecek. Bunların en temelinde ise görüntülü görüşme, interaktif oyun, dijital cep televizyonu gibi artık 3G ile ilgili internette bir şeyi aradıgınızda karşınıza çıkacak olan popüler uygulamalar olacak. Dünyada 2010 yılı itibari ile 1 milyar adet GPS’li telefon olacak. mesela, kullanıcının konumuna baglı olarak geliştirilen reklam, sohbet, arkadaşlık uygulamaları olacak.

TÜRKİYEDE DURUM NEDİR ?

Japonya ve Kore’de birçok kişi 3G Teknolojisi ile birçok hizmetten faydalanabiliyor. Türkiye`de ise hala yurtdışındaki başarısız örnekler öne sürülerek lisans ihalesi yapılamıyor. Dünyada 70 ülkede 158 operatör, hızlı ve görüntülü iletişim olarak bilinen Üçüncü Kuşak (3G) şebekeyi kurarak toplam 187 milyon aboneye hizmet veriyor. Üstelik Üçüncü Kuşak sayesinde pekçok farklı yeni nesil gelişmiş uygulamayı abonelerine kullandırmaya başlayan telekom operatörleri, yeni abone girişinde de önemli mesafe katetmiş durumda. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, 3G lisansları GSM kullanımının tüm nüfusa oranla % 50-70 arasında bulunduğu dönemlerde yapılıyor. Türkiye’de 21 ilin nüfusu, kalan illerin tümünün toplam nüfusuna eşit, bu nedenle bu kentlerde hizmet ağını hızla kurmak mümkün. GPRS kullanımında istatistikler olumlu. Kullanıcı sayısı ve indirilen veri miktarı her sene ikiye katlanıyor.Türkiye’de 19 farklı modelde 3G cep telefonu satılıyor. Bu telefonlara sahip en az 750 bin kullanıcı var ve bu rakam sürekli artıyor. 3G telefon sahipliği oranı son 6 ayda 2 katına çıktı. 2007 başı itibariyle bu rakamın 1.5 milyona çıkması bekleniyor. Dünya’da 41 farklı üretici, 355 farklı model 3G cep telefonu üretiyor. Türkiyedeki GSM firmaları yetkilileri 3G ile birlikte yüksek veri indirme hızlarıyla katma değerli hizmetlerin ön plana çıkacağını ve cep telefonu operatörlerinin bu alanlardan elde ettikleri payın artacağını düşünüyorlar. 3G’nin kullanıcıya getireceği en önemli avantaj ise ‘download’ veri ücretlerinin mevcut GPRS tarifelerine göre kat kat ucuz ve hızlı olacağı. Bu değişimle birlikte, mobil veri ve içerik pazarında bir patlama yaşanması bekleniyor.Ama Türkiyede birçok kişide 3G’yi destekleyen telefon olmasına rağmen devlet bu sistemin lisansını vermediği için birçok firma bu işe başlayamıyor. Lisansların gecikmesi ise kullanıcıların hızlı, kaliteli ve ucuz hizmetten yararlanmasının önünü tıkıyor. Bugün 187 milyon olan dünyadaki abone sayısının 2010 yili itibari ile 650 milyona çıkmasi beklenirken, Türkiye’de hala 3G ihalesinin yapılmamış olması ve belirsizligini koruması, oldukça sıkıntılı bir durum.

3G KULLANICILARA NE GETİRECEK

Yeni kuşak şebekelerin hizmete giremesiyle, 3G telefonu olan kullanıcılar görüntülü görüşme imkanına kavuşacak, multimedya uygulamalardan faydalanacak, e-devlet hizmetlerine mobil olarak erişecek ve cep telefonunda genişbant internetten faydalanabilecekler. Multimedya hizmetlerin genişlemesiyle mobil televizyon, müzik ve video yayınları cepten izlenebilecek, interaktif oyunlar yayılacak; video mesajlaşma ve video dosyaları paylaşımı gündeme gelecek. Yurtdışında elimizdeki cihazlarla 3G teknolojisinde bol bol faydalanırken insane kendi memleketinde hala bu hizmetleri kullanaması olayın gerçekten düşündürücü bölümü.Yakında olması beklenen lisan ihalesi ile Türkiyede yeni bir teknolojik hayata merhaba diyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir