YENİŞAFAK YAZARI ÖZLEM ALBAYRAK’IN NUREDDİN COŞAN’A YÖNELİK ELEŞTİRİ YAZISI ÜZERİNE

Yazarın yazı yazdığı gazetede şahsiyetini ve zihniyetini sınırlandırmadan ülkemizde çokça rağbet gören köşe yazarlığını devam ettirmesini önemserim.


Ama bu özgürlük beraberinde gönül kırmayı, Yeni Şafak gazetesi okurlarını hor görmeyi getiriyor ise, Yeni Şafak gazetesinin sahiplerinin ve yayın yönetmeninin gereğini yapmadığını düşünürüm.


Özlem Albayrak Hanımefendi yazılarında adı gitmiş, kendi kalmışsa da yorumu ile www.iskenderpaşa.com sitesinde 2011 Seçim Özel açıklamasına atıfta bulunarak muhafazakar kesimin büyük kısmında hayal kırıklığı ve rahatsızlık oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım diyor.


Açıklamayı tuhaf buluyor Özlem Albayrak, MHP’ye destek istenmesini Tayyip Bey’e yönelik ifadeleri tuhaf buluyor.


Kendince Nureddin Bey’e ve açıklamasının içeriğine pozisyon da belirliyor. “Yeni Anayasa yapım sürecinde MHP’nin de Meclis’te bulunması gerekir, bu yüzden MHP’ye oy verin” dense, amenna deyip bendeniz de destek vereceğim” sözleri ile.


Nureddin Coşan’a çok ciddi bir suçlamada bulunarak kadroları ve AK Parti’ye sülük dediğini iddia ediyor şu cümlelerinde Özlem Albayrak ” Kimse kusura bakmasın, ama iktidarda muhafazakar bir parti olmasaydı, ne internet üzerinden zehir zemberek açıklamalar yapabilir, ne de Cumhuriyet rejiminin özel bir gıcıklığı olan dini içerikli bir cemaatin lideri olarak yurtdışında rahat bırakılırdı Nureddin Coşan. MHP’den ne tür bir medet umduğu bir yana, bugün askeri vesayetin zincirleri gevşediyse, kendine Müslüman diyen insanlar bir parça rahat nefes alabiliyorsa bunun tek sebebi “sülük” dediği kadrolarıyla AK Parti’dir, Başbakan’dır.”


Özlem Albayrak Hanımefendi, Nureddin Coşan Beyefendi’nin üsluplarındaki edebi niteliğin içeriği itibari ile kendi insanımızı bu tasvirle adlandırmayacağını, anlamlandırmayacağını sanırım gözden kaçırmışlar, yoksa neden böylesi ağır bir yükü kendi omuzlarına yükleyerek metnin muhteviyatını teğet geçsinler ki?


Özlem Albayrak her nasılsa Nureddin Coşan’a göstermediği “kırmama” hassasiyetini “Kimseye haksızlık etmek istemem, MHP camiasını incitmek hiç istemem; MHP içinde samimi ve sahici ülkücüler vardır ve eminim çoğunluktadır” cümleleri ile ifadelendiriyor.


Özgürlükçü bir tahlili de var Özlem Albayrak’ın Nureddin Coşan’ın tavsiyelerini dinleyip dinlememe konusundaki muhakemelerini çalıştıran insanlar hakkında. Ekşi sözlük ve itü sözlükteki; Özlem Albayrak Hanımefendi ile alakalı tahlilleri hatırlatacak cinsten.


Cemaat olarak nitelendirdiği grubun siyasi desteğini sebep-sonuç ilişkisine bağlarken YİNE NUREDDİN COŞAN’A pozisyon belirleyerek şu anlama gelecek cümleler kuruyor “AK Parti yerine Saadet Partisi, Has Parti ya da BBP dahi tercih edilseydi bu tercih anlaşılabilir olabilir, bir kavrama düzeyine denk gelebilirdi. Ama şimdi havada asılı” diyerek Özlem Albayrak Hanımefendi itminana ermediklerini, ikna olmadıklarını belirtiyorlar.


Öfke ve nefret dili olarak nitelendirdikleri açıklamanın üslubunun da kamuoyuna şerh edilmesi gerekliliğinden dem vuruyorlar.


Yeni Şafak gazetesinin değerli okurlarının bu güzide gazetede böylesi bir üslupla çıkan tahlilden duydukları rahatsızlığı gazete yönetimi ile neden paylaşmadılar bu güne kadar anlamış değilim..


Ama bu yazıyı; yazdığım yukarıdaki genişçe girizgahtan sonra Özlem Albayrak Hanım’a bazı konuları nezaket gereği hatırlamak isterim.


Kişi pozisyonuna aşık olduğunda hep orada kalmak istermiş. Kısırdöngü kavramı da bazen pozisyona aşık olma noktasından başlıyor.


Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu BBP’nin başına uzaydan mı geldi?


Keyfimize, algımıza, pozisyonumuza, dünyayı kavrayış nisbetimize, klişelere göre bir açıklama beklentiniz var ise, buyurun siz yazın, hem zihninizde, hem kalbinizde hem kaleminizde hem de köşenizdeki tüm sorunları halletmiş olursunuz.


Size, şahsınızda da fehmettiğiniz kamuoyuna ayarlı bir açıklama gelmez, beklemenizde beyhude… diye düşünüyorum.


Yeni Şafak’ın sahiplerinin ticari bağlantılarından mı güç alarak, AK Parti’nin konumunun gücünden mi kaynaklanarak cüret ettiniz bilemem ama Nureddin Coşan’ın açıklamasına binaen İskenderpaşa Cemaati’nin pür melali yazınız kalite kriterleri ve sosyal bilimler değerlendirmesi açısından NEZAKET içermeyen bir üslupla yazılmış.


Albayrak ailesi ile bir yakınlığınız var mı bilmem ama Yeni Şafak Gazetesi’nin muharrirlerinin eleştirel yaklaşımlarda zerafeti esas aldıklarını bilirim. Güç vehmettiğiniz iktidar uğruna nezaket ve zerafeti elden bırakmamak pozisyon – seyri suluktaki dervişin de makamına hapsolmaması gibi bir şey…


Umarım yazdıklarım konusunda benden de ayrıca bir şerh istemezsiniz…


Bir de, biraz şiir okuyun efendim, şiir, kelimelerin ahenkle danstaki o devranını algıladığınızda nice anlamlar ve mana perdeleri açılacaktır zihninize… Kaleminize sağlık diyebilelim diye. Sonra NOKTA koyarsınız…. Zira hayat nokta ile başlar, yani yazının ilk ve en ufak zerresi ile yani NOKTA ile,


Noktayı koyduğunuzda aslında başlıyorsunuz demektir…


İşte burda NOKTA


Hepimize bir NOKTA

“YENİŞAFAK YAZARI ÖZLEM ALBAYRAK’IN NUREDDİN COŞAN’A YÖNELİK ELEŞTİRİ YAZISI ÜZERİNE” üzerine bir düşünce

  1. Sayın Özlem Albayrak Hanımefendi, belki bu günlerde anlayabilmiştir sülüğün mealini…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir