Yine Baskın, Yine Soru İşaretleri

İstihbarat var, tedbir yok. Emniyet ve askerî istihbarat 10 gün önce ’Çukurca’daki birliğe eylem yapılacak’ uyarısında bulunmuş.İddialara göre birliğin donanımı yüksek olmasına rağmen termal kameralar yine çalışmıyordu.

Sensörler faaliyette değildi.Uzaktan kumandalı aydınlatma mayınlarının devreye girmediği, helikopter desteğinin de geciktiği ileri sürülüyor.Zap kampından gelen teröristlerin günler önce hâkim tepelere lojistik yığınak yaptığı ve istihbarat topladığı iddia ediliyor.Demokratikleşme çabalarının ardından tırmandırılan terör, kanlı yüzünü önceki gece Hakkâri’de bir kez daha gösterdi. Kuzey Irak sınırındaki Çukurca ilçesinden gelen acı haber, Türkiye’nin yüreğini dağladı. Kavşak-Uzundere bölgesi Hantepe mevkiinde konuşlu birliğe sızmaya çalışan teröristler, karakol komutanı bir üsteğmen ve 4 uzman çavuş ile bir eri şehit etti. Üs bölgesine saldırıda 9 er de yaralandı.

Alınan bilgilere göre olay saat 02.00 sularında yaşandı. Yaklaşık 40 kişilik bir PKK’lı grup, Kayseri’den gelen komando birliğinin mevzilerine önce el bombasıyla saldırdı, ardından uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla bölgeyi ateş altına aldı. Mehmetçik’in karşılık verdiği çatışma sabaha kadar devam etti. Ancak PKK’nın korkulu rüyası olan Kobra helikopterlerin askerî birliğe destek vermekte geciktiği ileri sürülüyor. Bazı mevzilere giren teröristlerin, birliğe ait birtakım silah ve mühimmatı da götürdüğü belirtiliyor.

Olayın ardından yine ihmal iddiaları gündeme geldi. Emniyet ve askerî istihbaratın baskınla ilgili yaklaşık 10 gün önce gerekli makamları uyardığı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 8 Temmuz’da, “60 kişilik bir terörist grubunun Çukurca sınırındaki askerî birliklere eylem yapacağı” bilgisini ilgili makamlara iletti. Bölgenin hâkim tepelerinden Hantepe’de konuşlanan birlikler, yüksek teknolojik imkânlara sahip olmasına rağmen bunlar kullanılmadı. Termal kameralar çalışmadığı için hareketlilik gözlenemedi. Birliğe yaklaşan şahısları tespit eden sensörler faaliyette değildi. Aydınlatma mayınları da devreye girmedi. Bu mayınlar yaklaşık 600 metre çapındaki bir alanı aydınlatıyor. Hantepe’de saldırıya uğrayan birliğin aydınlatma fişeği de atmadığı belirtiliyor.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ve beraberindeki üst rütbeli komutanlar, 6 askerin şehit olduğu ve 9 askerin yaralandığı Kavşak-Uzundere bölgesi Hantepe mevkiinde dün öğle saatlerinde incelemelerde bulundu. Hakkâri kent merkezinde de, yoğun bir helikopter ve ambulans hareketliliği gözlendi. Yaralılar helikopterlerle Hakkari Asker Hastanesi’ne getirilerek tedaviye alındı. Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’na ait Fatih Kışlası’nda çok sayıda helikopterin iniş ve kalkış yaptığı, ambulansların da Fatih Kışlası’na doğru gittikleri görüldü.

Hantepe’deki askeri birlik, 28 Mayıs 2009 tarihinde de saldırıya uğramıştı. Operasyona çıkan askerlerin güzergâhına yerleştirilen mayının patlaması üzerine 6 asker şehit olmuş, 8 asker de yaralanmıştı.

görevİ bir hafta sonra bitecekti

Hakkâri’nin Çukurca ilçesinin Kavşak-Uzundere arasındaki bölgede, askeri birliğe sızma hazırlığı yapan teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlerin aileleri yasa boğuldu. Saldırıda şehit olan Piyade Üsteğmen Çetin Aylar’ın, Edirne’de hemşire olarak çalışan eşi Bilge Aylar, acı haberle sarsıldı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hemşire olarak çalışan bir kız çocuğu annesi Bilge Aylar’ın askeri lojmanlarda bulunan evine gelen yetkililer, Aylar’ı teskin etmeye çalıştı. Piyade Üsteğmen Çetin Aylar’ın, Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan geçici görevle Hakkâri Çukurca’ya gönderildiği öğrenildi. 2 yıldır Hakkâri’de görevli olan Çetin Aylar’ın görev süresinin bir hafta sonra tamamlanacağı kaydedildi.

Ağabeyi ile birlikte düğün yapacaktı

Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit olan Gaziantepli Jandarma Komando Uzman Çavuş Mesut Keklikçi’nin bir yıl önce uzman çavuşluğa başladığı öğrenildi. Eylül ayında izne gelmeyi planlayan Keklikçi’nin babasının, 3 yıl önce bir trafik kazasında hayatını kaybettiği öğrenildi. Oğlunun şehit olduğu haberini alan anne Gülşen Keklikçi, gözyaşlarına boğuldu. Annesiyle bir gün önce telefon görüşmesi yapan şehit Keklikçi’nin, eylül ayında izne gelmeyi planladığı kaydedildi. Anne Gülşen Keklikçi, “Kız kardeşini istiyorlar, tatlısını yiyeceğiz, dedim. Ağabeyinin de düğününü yapacağız, dedim. O da ’Eylül ayında izne geleceğim, kardeşimi o zaman verin. Ağabeyimle de benim düğünümü birlikte yaparsınız.’ dedi.” diyerek ağladı. Acılı anne Keklikçi, teröre lanet okudu.

’1 aya kadar geleceğim, seni gezdireceğim’

Çatışmada şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Samet Yılmaz’ın (22), Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki baba ocağında acı yaşanıyor. Turgutlar Mahallesi’nde ikamet eden Yılmaz ailesi, askerlik hizmetinin ardından uzman erbaşlık sınavına girerek, piyade uzman onbaşı olarak 1 yıl önce göreve başlayan oğullarının şehit haberiyle sarsıldı. Başta şehidin evinin bulunduğu sokak olmak üzere, ilçe Türk bayraklarıyla donatıldı. Şehidin annesi Hatice Yılmaz ve babası Salih Yılmaz, bir süre sonra fenalaştı. Anne ve baba, evin önünde hazır bekletilen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Şehit Yılmaz’ın kısa bir süre önce izne geldiği, bir hafta önce yeniden görev yerine döndüğü ve son olarak ağabeyiyle telefonda görüşerek, “1 aya kadar yeniden geleceğim, seni gezdireceğim.” dediği öğrenildi.“ordumuz, 4 PKK’lı ile niye baş edemiyor?”

Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki terörist saldırıda şehit olduğu bildirilen Uzman Onbaşı Turgay Yılmaz’ın Nevşehir’deki evinde yas var. Avanos ilçesine bağlı Mahmatlar beldesinde, oğullarının şehit düştüğü haberini jandarma yetkililerinden öğrenen baba Abdulkadir Yılmaz ile anne Gülsüm Yılmaz, fenalık geçirerek teröre lanet okudu. Baba Abdulkadir Yılmaz, “Diyecek hiçbir şeyim yok. Vatan sağ olsun.’’ dedi. Şehidin akrabası olduğunu söyleyen Erdoğan Çayır ise tepkisini, “Biz dünyanın en güçlü ordularından biriyiz diyoruz ama dört tane PKK’lı ile niye baş edemiyoruz? Analar evlatlarını büyütüyor, asker ocağı diye gönüllü gönüllü içimizden gelerek gönderiyoruz. Ama bu acı haberler bütün ülkeyi yıkıyor. Artık bu işi bitirsinler. Yeter yani, artık kemiğe dayandı.” diyerek gösterdi. Şehit Yılmaz’ın cenazesi bugün Mahmatlar beldesinde toprağa verilecek.

Şehit babasından komutana: Hainler içinizde, temizleyin

Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ayhan Say’ın Hatay’ın Dörtyol ilçesindeki baba evine ateş düştü. Şehidin bir hafta önce sözlendiği, önümüzdeki günlerde de nişanlanacağı öğrenildi. Dörtyol Belediyesi’nde işçi olarak çalışan baba Hasan Say’a acı haberi ilk önce, çalıştığı deniz sahiline giden Belediye Başkanı Fadıl Keskin verdi. Başkanla birlikte eve gelen babayı diğer askerî yetkililer karşıladı. Baba, askerî yetkililere, “Oğlumun şehit olması önemli değil, ama bu vatan hainleri sizin içinizde. Bunları temizlemeden bu feryatlar bitmez. Önemli olan bunun temizlenmesi.” dedi. Anne Ayşe Say, “Bir hafta önce söz kestik. Önümüzdeki günlerde tatlısını yiyecektik. Vatan sağ olsun.” diyerek ağladı.

Gürpınar’da taciz ateşi: 1 şehit

Van’ın Gürpınar ilçesinde, terör örgütü PKK üyelerince, operasyon halindeki güvenlik güçlerine açılan taciz ateşinde 1 asker şehit oldu. Alınan bilgiye göre, Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca bölgesinde, operasyon halindeki güvenlik güçlerine, terör örgütü PKK üyelerince taciz ateşi açıldı. Ateşte, Jandarma Komando Çavuş Serdar Yeşilyurt şehit oldu. Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon devam ediyor. 17 Kasım’da terhis olacak şehidin Kozan’ın Bucak köyü nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Bucak köyündeki babası Ümmet Yeşilyurt, şehit haberini vermeye gelen komutanlara, “Korktuğum başıma geldi.” dedi.

Baba Ümmet Yeşilyurt, “Oğlum 17 Kasım’da terhis olacaktı. Dün oğlumla telefonla görüştüm. Bir gün önce arkadaşının mayına bastığını ve kucağında öldüğünü anlattı. Oğlumun morali bozuktu. Oğlum, ’Hakkınızı helal edin benim başıma bir şey gelirse’ deyince üzüntüden yatağa düştüm. Moralim çok bozuldu. Bugün komutanları görünce ’korktuğum başıma geldi’ dedim.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir