YÖK, KKTC ekonomisini beyninden vurdu

YÖK’ün bu yılki ÖSS puanlama sisteminde yerleştirmeyi ÖSS 1 puanları yerine ÖSS 2 puanlarına göre yapması, ekonomisinin büyük bir bölümü eğitim sektörüne dayalı olan KKTC’de 400 milyon dolarlık kayba sebep olacak. YÖK bu soruna çözüm bulmaz ise, üniversiteler değil, KKTC ekonomisi çökecek.

Bu yıl üniversite sınavına giren adaylardan 3 bin 491’i KKTC’deki YÖK’e bağlı 5 üniversiteyi tercih etti. Ancak toplam kontenjanı 10 bin olan üniversitelere düne kadar 2800 öğrenci kayıt yaptırması ne üniversite yönetimlerini ne de sektörden beslenenleri memnun etti. 1 öğrencinin yıllık maliyetinin 10 bin dolar olduğunu söyleyen üniversite yöneticileri, YÖK’ün hızlı kararı yüzünden 4 yıllık toplam maliyetin 400 milyon dolar olacağını bunun da KKTC ekonomisini yüzde 5 küçülteceğini belirtti.


YANLIŞ KARAR


Toplamda 40 bin mevcudu olan ve Türkiye’den yaklaşık 27 bin öğrencinin gidip eğitim gördüğü KKTC’deki üniversitelerde geçen yıla kadar talepleri karşılamada zorlanan üniversite yönetimleri, bu yıl tercih yönteminden kaynaklanan kayıt yaptırılmaması krizi ile karşı karşıya kaldı. Talebin aniden düşmesi karşısında zor günler geçiren üniversitelerin fakültelerinde birinci sınıflarında derslikler yüzde 70 boş kalacak. Bunun en önemli sebebi YÖK’ün bu yıl puanlama sisteminde yerleştirmeyi ÖSS 1 puanları yerine ÖSS 2 puanlarına göre yapması. Yaşanan sıkıntının kaynağınının YÖK olduğu görüşünde birleşen üniversite rektörleri, geçen yıl ek yurt ve kampüs inşa edilen üniversitelerine ilgiyi artırmak için İstanbul’a üs kurup öğrencilere cazip tekliflerle kayıt yaptırma yarışına girdi.


KKTC’nin YÖK’ü sayılan KKTC Yüksek Öğrenim Denetleme Planlama Akreditasyon Kurulu Başkanı Prof. Tahir Çelik, YÖK ile yapılan temaslardan bir sonuç çıkmadığını ve göz göre göre KKTC ekonomisinin zora gireceğini vurguladı. Çelik, “YÖK’le konuştuk. Bize kayırmacı bir yaklaşım içinde olamayacaklarını söylediler. Öğrencilerin fakültelere ÖSS 1 puanı üzerinden yerleşmeleri halinde Türkiye’deki üniversitelere haksızlık yapacaklarını iddia ettiler. Bu durum karşısında 6 üniversite başının çaresine bakmak zorunda kaldı. Kayıtları teşvik etmek üzere “Öğrencilere barınmaları konusunda bazı kolaylıklar getirildi. Şu anda ÖSS 2’den kaynaklanan 8 bine yakın boş kontenjan var. Bu bizler için büyük bir kayıp. Bir öğrencinin yol, barınma ve diğer ihtiyaçlarıyla beraber yıllık maliyeti 10 bin dolar düzeyinde. 8 bin öğrencinin KKTC’ye gelememesi ve 4 yıl okuyamamasının bedeli 400 milyon doları buluyor. Bu KKTC ekonomisi için yıkım olur. ” dedi.


Tek umut ek kontejandı


Üniversite yönetimlerinin krizin aşılması için tek umutları ek kontenjanlardı. Bu süre de bugün doluyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör yardımcısı Doç. dr. Halil Nadiri BUGÜN’e yaptığı açıklamada, ” Bu yıl sınav sisteminden kaynaklanan genel bir problem var. Vakfı üniversiteleri kadar etkilendik. ÖSS 2 puanı olan öğrenci sayısında gerileme oldu. 100 bin öğrencinin puanı çok düşük seviyede gerçekleşince taban puanı oluşturulamadı. Biz de KTTC ekonomisinin her yıl 80 milyon dolar kayba uğrayacağını düşünerek KKTC’de bulunan 4 üniversitenin yönetimi olarak Türkiye’de ’ÖSYS 2006 Ek Yerleştirme bilgilendirme Günleri’ adlı bir toplantı düzenledik. Alternatifler gösterdik. Ama YÖK’ün aceleciliğinden kaynaklanan kaybın önüne geçmek çok zor” dedi. Nadiri sözlerin şöyle sürdürdü: “YÖK aceleci davrandı. Bu seneki sınav sistemi öğrenciler tarafından algılanamadı. Sınav sistemi 2 yıl içinde ilgililere bilgilendirme toplantılarıyla anlatılmış olsaydı bunlar yaşanmazdı. YÖK’ün yeni bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor.”


Yatırımlar ziyan olmasın


Nadiri ülke ekonomisinin hizmet sektörüne dayalı olduğunu belirterek,”Eğitim sektörü lokomotif olduğunu görenler kalkıp milyonlarca dolarlık yatırımlara girişti. Biz bile bin 500 öğrenci için yeni yurt yapımına giriştik.15 bin öğrenci kapasiteli Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bu yılki kontenjanı 3 bin 900. Ancak biz bile bin 500’ünü doldurabildik. Kırıhganlık hepimizi derinden etkileyebilir” diye konuştu.


Cazip teklifler yapılıyor


’ÖSYS 2006 Ek Yerleştirme bilgilendirme Günleri’ programında sunulan cazip imkânlarla öğrenci adayları KKTC üniversitelerine çekilmek isteniyor. İşte cazip teklifler:


-Bir defada 4 yıllık ikâmetgah izni


Uğruğu ne olursa olsun KKTC vatandaşlarına verilen sağlık sigortasından faydalanılması


-Toplu taşıma araçlarından uygun fiyatla istifade edilmesi


-Yüksek kira bedellerine karşılık öğrencilerin yeni yurtlara yerleştirilmesi


Mehmet CANITATLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir