“YOLUN KENARINDA TENHA BİR MEZAR”

Kazakistan’da Olcas Süleyman, Kırgızistan’da Cengiz Aytmatov ve Azerbaycan’da Bahtiyar Vahapzade. Adeta Türk dünyasının vicdanıdır onlar.“Yolun kenarında tenha bir mezar


Üstünde ne adı ne soyadı var


Yolcu arabayı durdur bu yerde


Bir sor kimdir tenha kabirde


O bir Türk askeri kahraman metin


O, öz kardeşine yardıma geldi


Kurşuna dizilen milletimizin


Haklı savaşına yardıma geldi


Uzaktan ses verip sesine geldi


O dönmedi ülkesine


Düşman sağlarını o soldan sağa


Biçti dostlarıyla cepheyi yardı


Toprağın yolunda düştü toprağa


Senin toprağın sana gaytardı


Kendi koruduğu hem can verdiği


Yolun kenarında defnedildi o


Uğrunda canını kurban verdiği


Toprağı kendine vatan bildi o


Yolcu, arabayı bu yerde eğle


O mezar önünde sen tazim eyle


Ayak bastığın yer borçludur ona


El aç, dua eyle onun ruhuna”Vahapzade’nın bu şiiri, tarihimizin unutulmuş bir dönemini hatırlatıyor bize. Vahapzade, büyük bir ilim ve fikir adamı. 1918 yılında Azerbaycan’ı Ermeni zulmünden kurtaran Kafkas İslam ordusuna yazdığı yukarıdaki şiirle tarihin önemli bir devresine ışık tutmuştur. Azerbaycan’ın hür ve bağımsız bir Devlet olarak kendi ayakları üstünde durabilmesi için düşmanlarla savaşan ve 1130 şehit veren Mehmetçikler için yazılmıştır bu şiir. Azerbaycan’ın Mehmet Akif’i dersek yanlış olmaz.Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz bu büyük şairi rahmetle anıyoruz. Aynı zamanda bir aksiyon adamıydı Bahtiyar Vahapzade. Azerbaycan halkının milli şuur kazanması ve bağımsız bir devlet kurmasında rol almış en önemli köşe taşlarından biridir.Bahtiyar Vahapzade, 21 Ocak 1990’da Rus tanklarının Bakü’de yaptığı katliam karşısında da ayağa kalktı. Dünyanın dikkatini çekebilmek için Cengiz Aytmatov’u ve Olcas Süleyman’ı ülkesine davet etti. Azerbaycan meclisinde yaptığı konuşmalarla halkına moral ve motivasyon verdi. Aynı zamanda milletinin sesini dünyaya duyurmayı başardı böylece.
Olcas Süleyman, Cengiz Aytmatov ve Vahapzade… Türk dünyasının çağdaş edebiyatını temsil eden yıldız isimler. Üçü de hem kendi ülkelerine hem de Türk dünyasına büyük hizmetlerde bulundu.Olcas Süleyman, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanması ve dünyada tanınması konusunda aktif görevler yaptı. Ülkesinin uluslar arası camiada tanınması için yoğun faaliyetler gösterdi. Cengiz Aytmatov ise yazdığı birbirinden güzel eserlerle ve aldığı Nobel ödülü ile Türk dünyasının sesini duyurdu, güven kazandırdı bu coğrafyanın insanlarına. Aytmatov’u da rahmetle anıyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir