YÜKSEK SEÇİM KURULU’NA ÖNEMLE ARZ OLUNUR

YÜKSEK SEÇİM KURULU’NA ÖNEMLE ARZ OLUNUR

22 Temmuz seçimlerini hasta yatağımda geçirdiğim için oy kullanamadım. Yakın dostum Zemçi Somuncu oy kullandıktan sonra kendisine hayli uzak olan evime gelerek beni mahdumu ile birlikte ziyaret etti.

Kime oy verdiğini sormama fırsat bile vermeden

“Yahu insanlar başbakan seçmek için oy kullanma özgürlüğüne sahip. İstediği parmağı boyatma özgürlüğüne sahip değil. Ben serçe parmağımı boyayın dedim. Onlar sol işaret parmağı diye tutturdu. İzin vermiyorum deyince polis çağırmakla tehdit ettiler. Çağırın dedim. Birisi gayet nazik diğeri de benim gibi hayli göbekli ve kilolu iki polis memuru geliverdi.

Diye anlatmaya başladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Oğlum biraz korktu. Nede olsa kilodaşım olan memur bey sertçe çıkıp üst perdeden bir ses ile parmağını niye boyatmıyorsun diye fırçalamaz mı? Diğer taraftan da sandık başkanı genelgeyi getirerek burnumun ucuna tutuverdi.

Vay be dedim kendi kendime. Türkiye’ye bak. Serçe parmağını boyatmak istemen nerede ise okkalı bir polis tokadı yemene sebep olacak. Biz ne zaman polis devleti olduk sahi.

Polis kime bağlı. İçişleri Bakanlığı’na. Tabii önce Emniyet Genel Müdürü’ne. Neyse canım kim takar ki beni.

Parmağını boyatma özgürlüğü bile genelge ile belirlenmiş bir ülkede…

Sonunda polis nezaretinde serçe parmağım yerine işaret parmağımı boyatmak zorunda kalarak Haznedar Abdi ipekçi İlkokulu 1087 nolu oy kullandığım sandığın yanından ayrıldım. Polis memuru da kardeşim bizi ne uğraştırıyorsun diye hala fırçalamaktaydı beni. Elimi omzuna koyarak “Bak sen beni korumak, asayiş ve düzeni sağlamakla memursun. Ben de vatandaş olarak kendimi özgürce ifade edebilmekle. Bunu yapamıyorsam o zaman bir yerlerde sorun vardır”.

Ama o da haklıydı. Devlet Baba yayınladığı genelge ile oy verenin neleri yapmakla sorumluğu olduğunu kayıt altına almıştı.

Genelge.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na arz ederim.

Lütfen parmaklarımızı boyarken parmak seçme özgürlüğümüzü kullanabilme ve parmaklarımızı boyama işinden vazgeçme konusunda gereği ricaları için arz ederim.

Saygılarımla
Zemçi Somuncu
Haznedar Abdiipekçi İlköğretim Okulu 1087 Nolu sandıkta oy kullanan seçmen ”

Evet sevgili NETPANO okurları, dostum Zemçi Somuncu’nun başına gelen benim çok dikkatimi çekti. Demek ki ben de oy kullanabilseydim mecburen resmi emre bağlı kalarak parmağımı boyatacaktım.

Ne özgür bir seçimmiş ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir