Yunan Kilisesi Türk Bankasını Nasıl Aldı

Yunan medyasının önemli gazetelerinden ELEFETROTİPİA çıkan bir haber bizi yakından ilgilendiren bir detaydı.Haberin başlığı şöyle idi: Türk gazetesi, Başpiskopos Hristodulos`un Finansbank`a “girdiğini” keşfetti.Bunu bakın bizden başka kimlerde keşfetti ve yorumladı.

Dün neredeyse bütün günü telefon başında, dostlara, “Duydun mu?” sorusunu yönelterek geçirdim. “Duydun mu?” diye sorduklarım öyle sıradan insanlar değil, gazeteleri en az benim dikkatimle gözden geçiren ciddi okurlar… Hiçbiri, evet hiçbiri, neredeyse `asrın evliliği` diye sunulan Finansbank`ı satın alan National Bank of Greece`in (NBG) en büyük hissedarlarından birinin Yunan Ortodoks Kilisesi olduğunu duymamış…

Türkiye`de bir banka bir Yunan Bankası`na satılıyor ve satın alan bankanın en büyük hissedarı Kilise… Türkiye`de yeri göğü yıkan bir alkış kopartan satışla ilgili bu en önemli ayrıntıya kimse dikkat çekmiyor… Lâiklik konusunda hassas gazetelerde manşet olmuyor bu haber; her gün eline kalemi çatık kaşla alan köşe yazarlarının sütununda herhangi bir eleştiri çıkmıyor…

Akıl alır gibi değil, ama doğru…
Dünya `lâiklik` devrimiyle dinin (kilisenin) dünyevî alandan çekilmesi devrimini yaşamamış mıydı? Günümüzün bütün Batılı devletleri lâik değil miydi? Peki lâik bir devlette bir bankanın hisselerine nasıl oluyor da Kilise sahip? Kilise bankacılık yapar mı? Banka Kilise ile irtibatlı olabilir mi? Yunanistan lâik mi değil yoksa? Yunanistan lâik olmayabilir, dolayısıyla Yunanistan`da Kilise bir bankayla mülkiyet ilişkisi içinde bulunabilir; peki ya Türkiye?

Türkçe gazetelerde karşılaşmadığınız, ekonomi basınının büyük çapta görmezden geldiği, Finansbank tarafından düzenlenen Çırağan yemeğine katılan anlı şanlı yazarların hiç ses çıkarmadığı, manşetlerin ilgisiz kaldığı bu ayrıntı, Turkish Daily News (TDN) gazetesinde karşıma çıkıverdi. Ariana Ferentinu ile Melis Şenerdem imzalı haberde Yunan Kilisesi ile NBG arasındaki mülkiyet ilişkisine dair her türlü bilgi var.

Verilen bilgiler 2004 yılı sonu itibariyle. Yunan Ortodoks Kilisesi, National Bank of Greece adlı bankada 10 milyon Euro civarında bir meblâğa tekabül eden 265.729 hissenin sahibiymiş… Banka yönetim kurulunun iki üyesi Kilise tarafından atanıyormuş… Bu üyelerden biri Yannina Metropoliti Theoklitos, diğeri de Kilise`nin mali işler sorumlusu Kostas Pilarinos imiş…

Theoklitos ile Pilarinos, NBG tarafından yarıya yakın (yüzde 46) hissesi 2,8 milyar dolara satın alınan Finansbank`ın da yönetimine girmiş oluyorlar böylece… Aldı mı beni bir merak: Ülkemizin lâiklik konusunda en hassas kesimlerinden biri sayabileceğimiz Türk bankacılar ile Yunan Metropolit ve Yunan Kilisesi mâlî sorumlusu yönetim kurulu toplantılarında kahve molası verildiğinde neler konuşur acaba?

Finansbank`ta söz sahibi hale gelen Yunan Kilisesi Türk siyasetinde hangi partiyi tutar sizce? “Kilise? Parti tutmak?” diye bön bön bakmayın lütfen. TDN`da çıkan Atina kaynaklı haberde açık açık yazıyor işte: “Yunan Ortodoks Kilisesi iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi`nin en büyük destekçilerinden biridir…” İleride, Türk siyasetinden söz edilirken şöyle bir cümle bir yerlerde çıkacak mı bakalım: “Yunan Ortodoks Kilisesi Türkiye`deki siyasî partilerden falancanın en büyük destekçilerinden biridir…” Neden olmasın?

Eh, Kilise bir banka aracılığıyla da olsa Türk ekonomisine girdiğine göre, bu giriş belki finans sektörünü daha ahlâklı hale getirebilir… İlk önce böyle düşündüm. Ancak, kalemini sakınmaz biri olmalı Yunan gazeteci Ariana Ferentinou, habere bu noktadaki umutlarımı berhava eden bir bilgi koymadan edememiş. Şöyle deniliyor haberde: “2005 yılı ocak ayından başlayarak, yüksek düzeyde Kilise yetkililerinin adlarının karıştığı gürültü koparan yolsuzluk skandalları yaşandı. O dönemde, kilise ile devletin gerçek anlamda birbirinden ayrılmasını ve Yunan Ortodoks Kilisesi`nin malvarlığının daha iyi denetlenmesini talep edenler çıktı.”

Hatırlar mısınız bilmem, 1984 sonrası, ANAP Hükümeti, faizsiz finans kurumları açılmasına izin verdiğinde, ilk kurulan kurumlardan biri, yanına, Türkiye Diyanet Vakfı`nı (TDV) küçük ortak olarak almıştı. O dönemde kopan `lâiklik` eksenli gürültü sonucu bağımsız bir vakıf olan TDV mâlî sektörden çekilmek zorunda kalmıştı diye hatırlıyorum.

Şimdi ise Yunan Ortodoks Kilisesi ülkemizin bir bankasını satın alıyor, muhtemelen bir papaz banka yönetim kurulunda söz sahibi hale geliyor ve bu bilgiyi ancak İngilizce çıkan bir gazetede okuyabiliyoruz. Medyada ise, yalnızca, NBG genel müdürü Takis Arapoglu`nun ağzından aktarılan, “Dedem Mardinliydi, eşimin ailesi İzmirli” muhabbeti… Lâiklik konusunda hassas bilinen tek bir kalem itiraz etmiyor satışa… Herkes mutlu, mesut, bahtiyar…

Yoksa lâiklik çoktan elden gitti de benim haberim mi olmadı?

Taha KIVANÇ

EK BİLGİ

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=107563

RADİKAL GAZETESİNDEN ÇIKAN BİR HABER.

`Türkler barbar` diyen Hristodulos davalık

Yunan Kilisesi`nin lideri `AB`de barbar Türklere yer olmadığını` savunmuştu.

YORGO KIRBAKİ
ATİNA – Yunan Kilisesi`nin lideri Atina Başpiskoposu Hristodulos`un Türkler için `barbarlar` diyerek Türkiye`nin AB`de yeri olmadığını söylemesi yüzünden başı dertte. Vatandaş Dernekleri Öncülüğü (SEA) adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Dimitrios Yeorgakopulos, bu yüzden Hristodulos aleyhinde dava açtı.
Yeorgakopulos savcılığa yaptığı başvuruda, Hristodulos`un siyasi değil dini misyonu bulunduğunu, açıklamaları yüzünden Yunanistan`ın yabancı bir ülke ile dostluk ilişkilerini tehlikeye attığını belirterek, ceza kanununda bu suçun 3 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası öngördüğünü vurguladı. Atina savcılığı Hristodulos aleyhinde önsoruşturma başlattı. Hristodulos`a ifade vermesi için celp gönderilip gönederilmeyeceği henüz bilinmiyor. Hristodulos aralıkta Atina`daki Aya Varvara Kilisesi`ndeki vaazda Türklerin barbar olduğunu, Hıristiyan ailesinde yer alamayacaklarını
ve Yunanlıların Türklerle birlikte yaşamak istemediklerini söylemişti.

Kıbrıs`ı da karıştırdı
Hristodulos`un Kıbrıs`ta Annan Planı`nın uygulanmasının Helenizmi yok edeceği sözleri de yankı uyandırdı. Rum Kilisesi Sen Sinod Meclisi`ne başkanlık eden Baf Metropoliti Hrisostomos, Hristodulos`a teşekkür ederek, “Yunan siyasileri makamına çağırıp liderimiz Papadopulos`u desteklemelerini istemesini rica ediyorum” dedi. Rum Yönetimi eski lideri Yorgos Vasiliu ise, “Hristodulos ya Annan Planı`nı okumadı ya da okuyup anlamadı. Çözüm isteyen bizleri Helenizm aleyhtarlığı ile suçlaması tahriktir. Makarios bile Denktaş ile tarihi uzlaşma yapmıştı. Hiç değilse Makarios`a saygı göstersin” diye konuştu. Yunan Dışişleri Bakanı Tasos Yianiçis ise Kıbrıs`ta çözüm arzuladıklarını belirtip dolaylı şekilde Hristodulos`u eleştirdi.

BAŞKA BİR YORUM

Türkiye’ye Yunan “Sızması”

Ufuk SÖYLEMEZ/internethaber.com

Finansbank’ın %46 oranındaki hisselerinin Hüsnü Özyeğin tarafından Yunanistan’ın Ethniki (Ulusal) NGB – Bankasına (National Bank of Greece) ‘e rekor bir fiyatla satılması ekonomik gündeme bomba gibi düştü.

Finansbank’ın önemli bir bölümü de halka açık, yani hisseleri borsada işlem görüyor.

Yunanistan basını bunu bir ekonomik zafer olarak görüyor ve Yunan gazeteleri bu alım – satımı “Türk bankacılık pazarına ulusal sızma” başlığı ile duyurmuşlar.

Milli ve karlı bir bankanın yabancı sermayeye satışı, ekonomik rasyonalite, kar, yabancı sermaye girişi vb. gibi açılardan şüphesiz ki birçok müsbet yönleri ihtiva etmekle birlikte, Yunan gazetelerinin Türkiye’ye ulusal sızma başlıkları içimizi burkuyor.

Kıbrıs – Ege kıta sahanlığı gibi birçok konuda çok ciddi, derin ve tarihi uzlaşmazlığımız bulunan Yunanistan’ın, Türk ekonomisinde zaten sayıları iyice azalmış olan Bankalardan birinin kontrolünü almasının olası bir takım stratejik sonuçları ve etkileri de hemen akla geliyor.

Dünyada artık savaşarak, kanla, milli mücadele ile kazanılanların, masa başında faizle, borçla geri alınmak istenildiği bir süreç yaşanıyor.

BDDK herhalde Türk – Yunan tarihi uzlaşmazlıklarında bu Yunan mali sermayesinin sorun yaratıp – yaratmayacağını, Kıbrıs’la ilgili finansman ve bankacılık işlemlerinde nasıl bir tavır alacağını hesaplamıştır.

Kim bilir belki de en ufak bir krizde kredileri kesip, yıllarca çalıştıkları firmaları çaresizliğe terk eden bazı Türk bankaları gibi “yağmurda şemsiyelerini kapatmazlar” (inşallah).

Ne diyelim işin olumlu tarafına bakıp, moralleri bozmayalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir