`Zehirle` Emri Putin`den

Ukrayna lideri Yuşçenko`nun zehirlenmesini araştıran komisyonun raporu casus filmi senaryosunu aratmıyor. Putin, Bush, Blair ve CIA`nın karıştığı skandalın çarpıcı öyküsü:

Ukrayna`da dün yemin ederek başkanlık koltuğuna oturan Viktor Yuşçenko`nun Vladimir Putin`in talimatıyla zehirlendiği belirlendi. Olayı araştırmak için hazırlanan komisyonun raporunda iktidar değişiminin ardındaki “casus savaşları” da gözler önüne serildi

Yuşçenko`nun devlet başkanı sıfatıyla ilk kez halkın karşısına çıktığı gün aynı zamanda kendisine zehirle düzenlenen suikastın perde arkasının açıklandığı gün oldu. Mail on Sunday gazetesi, olayı araştırmak için kurulan komisyonun Hollywood filmlerini aratmayacak sonuç raporunu ele geçirdi. İşte inanılmaz iktidar değişiminin iç yüzü: 5 Eylül`de Yuşçenko`nun muhalefet lideri unvanıyla katıldığı istihbarat toplantısı hayatının dönüm noktası oldu. Ukrayna istihbaratı SBU, toplantının gizliliğini öne sürerek Yuşçenko`nun baş koruması Yevhen Çervonenko`yu içeri almayınca her katıldığı davette Yuşçenko`nun yemeğini tadan kişi yanından ayrılmış oldu. Yuşçenko seçimle ilgili detayların tartışıldığı o gece çorbasına konulan endoksin ve dioksin ile zehirlendi. Ancak eve dönerken aracında kusması zehirin önemli kısmının atılmasını sağladı. Yuşçenko`nun hayatını kurtaran da bu oldu.

Bush ve Blair devreye girdi

uhalif liderden alınan örneklerin İngiltere`nin Porton Down laboratuvarında test edilmesiyle zehirleme girişimi doğrulanınca ABD ve İngiliz istihbaratı devreye girme kararı aldı. SBU`dan bir kısım ajan da onlara katıldı. Bu noktada ortaya çıkan bir kaset ise bomba etkisi yaptı. Putin karşıtı Rus ajanları tarafından kaydedilen kasette Putin`in sağ kolu Gleb Pavlovskiy ile Ukrayna Başkanı Kuçma`nın danışmanlarından biri, “Yuşçenko`nun nasıl zehirleneceğini” konuşuyordu.

Ordu kontrolden çıktı

asetle birlikte istedikleri kanıtı elde eden ABD Başkanı Bush ve ingiltere Başbakanı Blair, casus uyduların Ukrayna`ya çevrilmesi konusunda ortak karar aldı. CIA ve İngiliz istihbaratı MI6 her ihtimale karşı “B planı” hazırlamaktan da geri durmadı. Yuşçenko`nun genç destekçileri olası bir hilede yapacakları eylemler konusunda eğitildi. Seçim günü gelip çattığında Yanukoviç-Kuçma ikilisinin büyük seçim sahtekarlığına imza attığı görülünce plan devreye sokuldu.

Yüzbinlerce Yuşçenko taraftarlarına çadır ve turuncu kaşkollar dağıtılarak Kiev meydanında toplanması sağlandı. Yanukoviç son çarenin askeri müdahale olduğunu görünce 13 bin askere komuta eden General Popkov`a “protestoculara saldır” emri verdi. Emri haber alan CIA, durumu ABD Dışişleri Bakanı Powell`a bildirdi. Ancak Kuçma, Powell`ın telefonuna yanıt vermiyordu. Son olarak devreye üst düzey generaller girdi. Kuçma`ya gönderdikleri mesajda, “Popkov`un adamlarına karşı halkı koruyacaklarını” ifade ettiler. Ordunun kontrolünde olmadığını gören Kuçma pes etmek zorunda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir