Ziyaret Ettiğiniz Web Sizi Fişler mi?

Aslında bu soruya kocaman bir hayır demeyi çok isterdim ama maalesef evet. Internet’te dolaşmak benim için ıslak çimento`da yürümek gibidir. Siz yürürsünüz ama ayak izleriniz donduğu anda çimentoya bakan kişi sizin nerelerden nereye giden bir yolcu olduğunuzu kısa zamanda öğrenebilir.
****
Geçen hafta bir e-mailin nasıl IP öğrenebilir diye bir yazı yazmıştım. http://www.netpano.com/newsdetail.asp?NewsID=417 Birçok internet siteleri yazımızı aldı okudu. Bu yazıyı teknoloji bölümümüzde bulabilirsiniz. e-mail`den kişinin IP yani Internet Protokulu bulunabiliyorsa.Sizin nereden ziyaret ettiğinizi her web mastır rahatlıkla görüyor.
Peki hiç düşündünüz mü hiç şöylesine dahi bir dolaştığınız web adreslerinin sizi izlediğinin farkın damısınız.
Siz bilgi aramak için masum masum dolaştığınız her siteye uğramanız ile hem bilgi alıyorsunuz hem de bir truva atı denilen küçük programlar sizin bilgisayarınıza kendini download ediyor.Bunları araştırın ama çok fazla bulacağınızı tahmin etmiyorum. Peki bu siteler neresidir diye sorarsanız. En fazla ABD`ye ait olan istihbarat ,resmi kurumlar ve en fazla tıklanan uzmanlık alanı gerektiren siteler. Bir takım medya sitelerini de buradan hatırlamak gerek.

İZLEME BİZİ İZLERİZ SİZİ

MİT,CIA,MI5,MI6,BND,FSB,Mossad bu sitelere tıkladığınız anda iş biter adresinize kadar bilgileriniz ellerinde ve daha sonra nette nereye girip çıktınız takip ederler belli bi sure. Ve tabi yasaklı kelimeler imgeler vs. Bunlar takıldığı an takiptesiniz aynı telefon dinlemeleri gibi.
Bu konuya merak edenler için süpriz bir haber değil bu .
Internet izleyen kişi her zaman izlenir ilkesini bilen birisi iseniz zaten kimler ile dans ettiğinizin farkında dolaşırsınız. Bilgisayarınız casus yazılımlar ile doludur. web`inizde ve msn konuştuğunuz anahtar kelimeler hemen sizi ihbar eder bir takım yerlere.Bunlar sadece izlenir yani fişlenirsiniz.
Hafızanızı yoklarsanız hatırlarsınız.
İP adresin hata kayıtları fazla ise hemen bootlar tarafından algılanırsınız ,zaten bir IP adresin hangi host ve ülkesini bulmak çok kolay normal bir insanda evinden bunu sorgulayabilir hatta host operatörünün adı soyadı nı bile bulup,şirket bilgilerine kadar öğrenebilir..buraya kadar normal dir..

NSA`IN SAYFASINDAN UZAK DURUN

Gelelim amacınız özel mask Ip değilde, gerçek IP yi bulmaya işte bunun için özel programlar vardır,genellikle yasalsa, host şirketine danışılıp bu bilgiler bir a4 izin kağıdı gösterilip alına biliniyor.
Geçen hafta Amerika`da yaşanan tele kulak skandalıyla tüm dünyanın gündemine oturan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) bir vukuat daha işlemişti. Bu konu araştırılırken NSA`nın farklı bir olaya daha el ettiği ortaya çıktı. Uluslararası haber ajansı Associated Press`in (AP) ortaya çıkardığı skandal bu kez telefon dinleme değil sanal takip odaklı! NSA`in, Internet sitesine giren ziyaretçilerin bilgisayarına otomatik olarak bir program yerleştirdiği ve “Truva atı” mantığıyla çalışan bu program sayesinde o kişilerin daha sonra internette girdiği tüm siteleri izlediği ortaya çıktı. NSA Sözcüsü Don Weber, “Bu site içinde kullandığımız bir programın yan etkisi olarak ortaya çıktı” dedi. Yani istemeyerek böyle bir olay çıkmış sizin anlayacağınız.

*******

Demek isteseler neler yapacaklar. Zaten isteyerek yapıyorlar bunları işleri bu
New York Times gazetesi de Başkan Bush`un 11 Eylül saldırıları sonrası NSA`e kendi vatandaşlarının telefonlarını mahkeme izni olmaksızın dinleme yetkisi verdiğini ortaya çıkardığını hatırlarsak kimse istemeyerek bir şey yapmadığı aksine her şeyin bilinçli yapıldığı bilinir. Bu tür kurumların sitelerine her giren kişi ilk önce kapıda IP lerini tanıtarak içeri buyur edilir. Sitenin nerelerini dolaşmış hangi search kelimelerini araştırmış bakılır.Bu sabıkalı IP her gün her gün aynı adrese girmeye başlanırsa daha bir özel imtina ile izlenerek NSA web`ini ziyaret eden kişinin kim olduğunu araştırır,girilen ülkedeki şubeye durum bildirilerek yakın takip başlar.
Bunu kendi bilgisayarınızın history(geçmiş) bölümünün yaptığını da düşünürseniz yabana atılacak bir durum olmadığını bilmekte fayda var.

KENDİ BİLGİSAYARINIZDA İZLEYENLERE YARDIM EDER

Bazen Explorer sayfanızın tık diye açıldığını farkındasınızdır, bunun sebebi sayfanın hızından değil sizin
sayfaya önceden girmiş olmanızdan dolayıdır. Yani sizin Cache-deponuzda o sayfanın fragmanları vardır ve Explorer tam sayfayı yeniden yüklemez . Zihninde kalanı da kullanır- Biz diyelim MOSSAD lafını kullandık ! Birisi MOSSAD diye anahtar kelime ararsa kesinlikle GOOGLE belki 1278`inci sayfasında bize link verecektir. Bu link tıklandıkça GOOGLE Ranking de daha ön sıralar geleceğiz ve MEŞHUR olacağız.

*****

Demem o ki siz siz olun,CİA,FBI,NSA,Beyaz saray ve ABD`nin bir takım kamu kurumlarından uzak durun.Yoksa Bilgisayarınızda birçok canavar la yaşamak zorunda kalırsınız. Birde bana bir şey olmaz bilgisayarımda antivirüs programlarım var diye fazla güvenmeyin, o programları yapanların uyruklarını hatırlayın yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir